Boží mlýny domlely. Česká atletka získá stříbrnou medaili z olympiády

Zuzana Hejnová.

Zuzana Hejnová.FOTO: Herbert Slavík/ČOV


Medaile potvrzena. Atletka Zuzana Hejnová převezme stříbrnou medaili z běhu na 400 metrů překážek z olympijských her v Londýně 2012. Diskvalifikovaná byla původně zlatá Ruska Natalja Anťuchová, česká atletka se posouvá z třetí pozice za Američanku Lashindu Demusovou. Bronz bude patřit Kaliese Spencerové z Jamajky. Na šestém místě je nyní další česká finalistka Denisa Rosolová.


"Dnes jsme obdrželi dopis, který posun v pořadí definitivně potvrzuje," řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.


Zuzanu Hejnovou těší, že si konečně může oficiálně říct: "Jsem stříbrná medailistka z olympijských her 2012 v Londýně," uvedla. "Ačkoli to trvalo tedy neuvěřitelně dlouho, tak ve finále boží mlýny melou pomalu, ale jistě. A já z toho i po těch letech mám fakt velkou radost."

Mezinárodní olympijský výbor od roku 2018 uplatňuje pravidla pro realokační proces, aby sportovci, kteří přišli o medailovou radost na daných hrách, měli co nejlepší zážitek.


"Variant je víc, může jít o velkou mezinárodní akci, jako tomu bylo nedávno u biatlonové štafety a Světového poháru v Novém Městě na Moravě," dodal Jiří Kejval.

Ceremoniál může proběhnout také v Olympijském muzeu. Nebo na nejbližších olympijských hrách. "Se Zuzkou i Českým atletickým svazem se dohodneme na co nejdůstojnějším předání. Nejprve teď musíme odeslat zpět bronzovou medaili, odznak a také diplomy obou atletek," vysvětlil Jiří Kejval.