Po srážce s autem letěla dvanáct metrů vzduchem. Bojovnice MMA se nevzdala

Veronika Zajícová nyní bojuje pod organizací RFA.

Veronika Zajícová nyní bojuje pod organizací RFA.FOTO: RFA


Je jí pouhých 19 let a už trénuje s těmi nejlepšími. Po loňském zlatu na mistrovství Evropy si ji pod křídla vzal slavný trenér Conora McGregora, teď nastal čas udělat další krok. Jedna z nejnadějnějších českých bojovnic Veronika Zajícová zažila o víkendu debut v profi MMA pod organizací RFA. Nedávno se stala atraktivní posilou RFA. Přitom chybělo málo a děsivá autonehoda jí málem vzala kariéru!


Že stačí jedna sekunda a život se obrátí nohama vzhůru, poznala tahle kráska v listopadu roku 2021. Na přechodu pro chodce ji ve Varenské ulici v Ostravě smetlo auto. Letěla dvanáct metrů vzduchem, upadla do bezvědomí.

"Nejhorší chvíle v životě, žádná jiná se jí nikdy ani nepřiblížila. Verunka mi volala, že z Ostravy přijede domů o něco dříve, chystali jsme večeři. V tom se mi na mobilu objevilo její číslo znovu, místo ní se ale ozvala nějaká paní. Když mi řekla, že Verča leží bezvládně na silnici, byla to ta nejstrašlivější zpráva, kterou jsem kdy dostal. S manželkou jsme byli v šoku, hned jsme ale sedli do auta a rozjeli se za ní. Když jsme dorazili, Verču už odvezli do špitálu. Byla celá zafixovaná, nemohla se vůbec hýbat. My jsme byli ale šťastní, že se alespoň na chvilku probudila. A hlavně že přežila!" poznamenal její táta Radek Zajíc.

Následky byly ovšem hrozivé. Krvácení do mozku, prasklá lebka i obratel, několikanásobná zlomenina nohy. Dost nejistá budoucnost, zda bude normálně chodit, natož znovu zápasit. Ona sama si však žádné pochybnosti nepřipouštěla. Ukázala srdce lvice a už za deset měsíců se postavila do klece. Na mistrovství Evropy v Gruzii si dokonce dokráčela pro zlato!


"S Verunkou jsem trávil čas na áru a zažil jsem tam nejkrásnější zážitek v životě. Když pohnula prsty u nohou nebo udělala první krůčky, byl to pocit, který nejde slovy vyjádřit. Moje manželka prodělala dětskou mozkovou obrnu, částečně je na vozíčku a chodí o berlích. Dobře tedy známe, o čem tohle je, i u nás na dílně zaměstnáváme asi 70 handicapovaných lidí. Umíme s nimi pracovat, tahle zkušenost člověka posílí. Zároveň ale víme, jak je život někdy obtížný. O Verču jsme tak měli velký strach a modlili se za to, ať je toho ušetřena," konstatoval Zajíc. 

Nakonec všechno dobře dopadlo. Ona sama šla však šťastnému konci hodně naproti. "Jednou jsem přišel do špitálu a Verča byla na zemi a zkoušela dělat kliky. Jen na jedné ruce, s rozpáranou nohou a hadičkami všude možně, ale nedala si říct. Byť se nejdřív ani nevědělo, zda bude vůbec chodit, ona začala trénovat hned v nemocnici! Po propuštění domů chtěla chodit i do gymu, z něj ji ale hned vyhodili. Jenže měla klíče od tělocvičny, tak alespoň v noci chodila bušit do pytle," pousmál se tatínek téhle divoženky. 


Zajímá vás, proč k šílené srážce vlastně došlo? A jak se k ní viník postavil? "Stalo se to až na konci přechodu. Verča už byla skoro na chodníku, když ji řidič smetl. Mluvil jsem s ním potom několikrát po telefonu, o osobní setkání jsem ale vážně nestál. A Verča už vůbec ne. Sice jí poslal 20 tisíc, o její zdravotní stav se však zajímal spíš jen tak na oko. Hlavní průšvih ovšem byl, že tohle provedl už podruhé. Při couvání nabral ženskou a zlámal jí nohy, podmínka mu vypršela jen půl roku předtím, než srazil Verču. Hned tak dostal další, jiné oplétačky ale neměl. Když teda nepočítám odebraný řidičák, což nesl vůbec nejhůř," prohlásil Zajíc. 

Dopadl by samozřejmě mnohem hůře, kdyby se mladá fighterka tak rychle nezotavila. A povedlo se jí to i díky MMA. "Ať už by se Verča rozhodla vydat jakýmkoliv směrem, od nás by vždycky měla plnou podporu. Já jsem ale vděčný za to, že si vybrala bojové sporty. Jednoznačně to byla správná volba. Právě láska k nim jí totiž výrazně pomohla i po té autonehodě. MMA ji zkrátka chytlo až tak moc, že udělala všechno možné i nemožné, jen aby mohla stát zas na nohou a vrátila se zpátky. Musím říct, že mě to až dojalo. Verča nám všem dokázala, že není jen bojovnicí v kleci, ale dokáže se rvát i se životem," řekl hrdý táta. 

Tradiční scénář, dcera chce zápasit, rodiče jsou proti, tohle u Zajíců opravdu neplatí. "S manželkou jsme o Verču měli velký strach, chtěli jsme, aby se dokázala ubránit. Proto jsme ji nejdřív přihlásili na aikido, od něhož přešla k boxu a nakonec se vydala do MMA. V ringu dosáhla hodně velkých úspěchů, několikrát se stala mistryní republiky. Celkově ji ale box už tolik nenaplňoval, není to tak pestrý sport jako MMA. Ten jí baví ještě mnohem víc," prozradil starostlivý otec, který svou dcerku často sleduje jen na dálku. 

Druhým domovem Veroniky se totiž loni stalo Irsko. Zejména pak proslulý gym SBG Ireland, kde trénuje pod křídly legendárního Joea Kavanagha. "On sám si ji vybral. Na mistrovství Evropy ho zaujala natolik, že ji přivedl k nim do týmu a stal se jejím trenérem. Nic lepšího Verču nemohlo potkat, navíc i celkové zázemí či kvalita sparing partnerek je na lepší úrovni než tady u nás. Je to super, spokojenost však panuje na obou stranách. S Kavanaghem si často píšu a Verču si dost chválí, což mi samozřejmě dělá velkou radost," pochlubil se Zajíc, jenž by dceru jednou rád viděl v prestižní UFC.

Stejný cíl má i ona, ale všeho do času. Nejdřív je třeba prorazit v RFA, kde odstartovala svou kariéru v profi MMA. Poprvé šla do bitvy 22. dubna na turnaji v Prievidzi. A vyhrála.