Úspěšný trenér válčí s osudem. Opět ho straší prokletí

Jürgen Klopp.

Jürgen Klopp.FOTO: Liverpool FC


Jürgen Klopp patří mezi nejlepší fotbalové trenéry současnosti. Během své trenérské kariéry usedl na lavičky tří klubů. Nejprve trénoval Mohuč, kde začal jako hrající trenér, poté po sedmi letech převzal Borusii Dortmund, kde vydržel také sedm let, načež zamířil na Ostrovy, kde usedl na lavičku věhlasného Liverpoolu. Ve městě Beatles rovněž doputoval k osudové sedmičce, byť zatím nekončí.


Nicméně sedmička není jediným spojovatelem Němcovy kariéry. Je až poetické, jak nitky osudu proplétají Kloppovu kariéru napříč kluby. 

V každém svém angažmá slavil úspěchy, na které jeho předchůdci, ani následovníci nedokázali dosáhnout. Mohuč dostal do Bundesligy a dokázal ji na první ligu etablovat, avšak v předposlední sezóně sestoupil. V klubu zůstal, ale už se mu jej nepodařilo přetvořit a následně na konci sedmé sezóny rezignoval. 

I přes sestup si Kloppa vybral westfálský velkoklub. A začalo se mu blýskat na lepší časy. S Dortmundem se mu podařilo dvakrát ovládnout německou ligu. Dortmund svým fotbalem bavil a redefinoval způsob kontrapresinku. Německý stratég dovedl svůj tým i do finále Ligy mistrů, které bylo poprvé v historii soutěže celoněmecké. Byl to obrovský úspěch v rámci německého fotbalu, avšak za úspěch se platí. Klopp se musel vypořádat s personálními změnami, když jeho klub opustily největší hvězdy, nicméně opravdový zlom nastal až během sedmé sezony. Dortmund skončil sedmý a Klopp ukončil svou německou pouť. Zamířil do Premier League, kde o něj stál i Manchester United.

Klopp si však vybral Liverpool a navrátil mu lesk, trofeje a především tu, na kterou fanoušci Reds čekali nejvíce. Vysněný triumf v Premier League. 


Kloppova poslední sezóna v Dortmundu ukázala, že hráčům po sedmi letech došel dech, stejně jako to potkalo Mohuč. Že Klopp v této sezóně v Liverpoolu dosáhl svého sedmiletého milníku, možná není náhoda.

Stejně jako v Dortmundu a Mohuči, Klopp i v Liverpoolu přepracoval tým, který zdědil, vychoval a vystavěl k obrazu svému. Díky čemuž dosáhl neuvěřitelných úspěchů, ale zatím ve své kariéře nikdy nebyl schopen přestavět svůj vlastní tým.

Jeho týmy se po sedmiletém cyklu dostanou do fáze, kdy vše přestane fungovat. Perfektně fungující stroj se začne zasekávat, nicméně Liverpool měl být tím klubem, kde Klopp prokletí prolomí. I proto s vedením podepsal minulý rok novou smlouvu. Předpokládalo se, že Liverpool bude atakovat opět ty nejvyšší příčky. Vždyť v minulé sezóně až do posledních chvil bojoval o ty nejcennější trofeje.


Jenže opět zaúřadovalo sedmileté prokletí. Kloppa zradil střed pole. Absolutně klíčová součást jeho strategie, přičemž momentálně nemá žádného záložníka, který by dokonale naplňoval jeho představy.

Fabinho je jediným záložníkem, o kterém by se dalo říct, že je v nejlepším fotbalovém věku, ale stejně jako většina jeho kolegů, i on strádá. Hon za takzvaným quadruplem, ziskem čtyř trofejí, stál klub z Merseyside příliš sil. Liverpoolští odehráli všechny zápasy, do kterých bylo možno v sezóně nastoupit, ve fyzicky náročném stylu, ze kterého nechce stuttgartský rodák ustoupit. I když pár pokusů se změnou rozestavení a odstupem od tradičního 4-3-3 proběhlo, úspěšný kouč chce od hráčů pořád to samé. Vysoké napadání, extrémní nasazení, obrovskou fyzickou zátěž a nemilosrdný kontrapresink. Totéž, co celou dobu.

Statistiky o presinku, naběhaných kilometrech a sprintech vypadají skvěle, nicméně si musí vybrat svou daň.

Velké zápasové zátěže si je vědom i Klopp. Před třemi lety prohlásil, že jeho krajní obránci nemohou každou sezónu odehrát padesát zápasů a více, s tím že to může mít velmi negativní dopad na jejich kariéry. Od vyřčení těchto slov v následujících sezonách Robertson toto číslo pokaždé překonal.

Kloppův tým stárne, stejně jako styl hry, který potřebuje především hráče v té nejlepší fyzické kondici. Všechna sesbíraná data z průběhu posledních sezón dokazují, že Kloppova současná skvadra není schopna reprodukovat čísla, jako z předešlých sezón.

Propad je obrovský. Je jasné, že tým Liverpoolu, který vyhrál Premier League a Ligu mistrů, skončil svůj cyklus.

Jeden z mnoha skvělých citátů připisovaných Billu Shanklymu je ten, že fotbalový tým "je jako klavír - potřebujete osm mužů, kteří ho vezmou, a tři, kteří dokážou hrát na tu zatracenou věc". Právě teď Liverpool vážně postrádá ty, kteří by to udělali. A to musí být na Kloppových bedrech.