Historická událost. Hlavním tahákem galavečeru ve fackované bude bývalý šampion UFC

Tim Sylvia v dobách UFC.

Tim Sylvia v dobách UFC.FOTO: Profimedia.cz


Bude to jeden velký „sportovní“ milník. Dvaadvacátého dubna v Orlandu City se totiž poprvé v historii stane, že nějaký bývalý šampion UFC nastoupí na galavečeru ve fackované. 


Někdo ve fackované vidí velký potenciál finanční i divácký, někdo to bere jako masochistickou show, při které jde o život (v Polsku na následky zranění zemřel člověk). Buď jak buď, ať si každý udělá obrázek sám. Jisté ale je, že si tento obor získává stále větší oblibu. 

Příkladem budiž organizace SlapFight Championship (SFC). Ta funguje už od roku 2017 a přenosy z galavečerů se vysílají až ve 40 zemích na světě, kromě USA třeba ve Velké Británii, Indii, Nigérii, Kolumbii či Maroku. Právě v SFC se zrodí událost, která buď otevře dveře dalším MMA zápasníkům ze stáje Dana Whitea nebo je naopak zavře.

Tim Sylvia se totiž na akci SlapFight Championship 25 stane prvním někdejším mistrem některé z divizí UFC, který bude soutěžit ve fackované. Pokud sledujete nejprestižnější organizaci bojových sportů už dlouho, tak vám sedmačtyřicetiletého fightera není potřeba představovat, nicméně pro neznalé fanoušky je to povinnost.

Rodák z městečka Ellsworth byl takovým průkopníkem UFC, zápasil v letech 2002 až 2008 a držel pás šampiona v supertěžké i těžké váze. 

„Jsme extrémně nadšeni z Timova debutu v SFC. Už se k nám připojil dřív, když byl dvakrát jako host v jednom z rohů našich bojovníků a vzrušení z tohoto sportu ho zaujalo natolik, že si to teď zkusí,“ pravil nadšeně šéf organizace JT Tilley. „Je čas někomu rozbít hubu,“ řekl sám Sylvia, který se v supertěžké váze a hlavním taháku večera postaví proti sokovi přezdívanému Bulldozer (1:0 SFC). 


SFC má jasná pravidla. Zmíníme ty nejzákladnější. Například fighteři musí splnit váhu své divize, když nenaváží na první pokus, má jeden opravný, pokud ani napodruhé, putuje 20 % z jeho výplaty soupeři, při každém dalším nesplnění jde protivníkovi 30 %. Ale z předchozích galavečerů je taková zkušenost, že se jen napoprvé váha nesplnila. 

Pojďme k samotnému boji. Každý z účastníků musí mít chránič úst a uší. Bez toho nebude rozhodčími vpuštěn. Pak nikdo nesmí na vlasy, obličej nebo tělo aplikovat žádné tělové mastnoty, gely, balzámy, pleťové vody, oleje nebo jiné látky. Vazelínu může aplikovat jen cutman, pokud uzná, že to je ze zdravotnického hlediska nutné. Nehty musí být zastřiženy pod konečky prstů a musí být zaoblené bez ostrých hran.

Jakmile obránce stojí rovně se svěšenýma rukama, spustí se 30 sekund během kterých musí útočník soka praštit. Pak se proces otočí. Počet kol není ze spodní hranice omezen, nejvíc povoleno je ale deset. Končí se, buď když jeden z borců nemůže pokračovat, nebo se dojede všech 10 kol a vítěze určí sudí. 

Takže Sylvia, který se během MMA kariéry potkal třeba s Fjodorem Jemeljaněnkem či Andrejem Arlovskim, se má rozhodně na co těšit. A nejen on.