Ženské ragby provedlo změnu barvy šortek z bílé na modrou. Kvůli menstruaci

Ženské ragby.

Ženské ragby.FOTO: kaocko.cz


Irsko se stává první zemí, která umožnila svým hráčkám změnit barvu šortek. Kvůli menstruaci teď mohou tradiční bílou vyměnit za námořnickou modrou. Změna přišla před ragby událostí Six Nations na popud zpětné vazby od hráček po celém světě.


"Nejlepší způsob, jak zajistit, že na hřišti podáváme nejlepší výkony, je odstranit veškeré zbytečné rušivé vlivy," uvedla ke změně irská hráčka Enya Breen v prohlášení irské unie ragby. 

"Nosit šortky v barvě námořnické modři je opravdu maličkost, ale pro nás jde o velký krok od vzniku Canterbury a irské unie ragby."

Nové barvy prvně předvedla kapitánka Nichola Fryday 15. března během londýnského zahájení kampaně pro letošní ročník TikTok Women's Six Nations. Tento krok je společným počinem dodavatele výstroje Canterbury a irské unie ragby (IRFU), která má pomoct utišit úzkost hráček během jejich menstruace.

"Naší nadějí je, že to pomůže ženám na všech úrovních ragby se cítit pohodlněji, aby mohly podávat co nejlepší výkony ve hře, kterou milují," dodala Enya Breen.


Přestože je Irsko první zemí, která tento krok udělala, napříč sportem nejsou první, kdo se k podobné změně uchyluje. V říjnu minulého roku oznámil klub Manchester City FC, že jejich ženské týmy budou od sezóny 2023-2024 také měnit barvu šortek ze stejných důvodů. Některé fotbalové týmy, jako například West Bromwich Albion Women, už tuto změnu provedly. 

Dokonce i tenisový Wimbledon loni oznámil, že uvolní své pravidlo bílého oblečení a umožní ženám nosit tmavý spodní díl. Povinnost dodržovat bílý dress code Wimbledonu nedávno pro CNN okomentovala bývalá tenistka a světová jednička Billie Jean King.

"Moje generace si vždy dělala starosti, protože jsme celou dobu chodily v bílé. A pro období vaší menstruace je důležité, co dole nosíte. Vždycky jsme kontrolovaly, jestli něco neukazujeme. Jste z toho napjatí, protože především jsme baviči a vy chcete, aby vše, co si obléknete vypadalo bezchybně a skvěle."