Zemřel vynálezce moderního skoku do výšky

Dick Fosbury.

Dick Fosbury.FOTO: Profimedia.cz


Zlatý olympijský medailista za skok do výšky, Dick Fosbury, zemřel ve věku 76 let. Příčinou byla recidiva lymfomu. Jméno Dick Fosbury je ve sportu jedním z těch nejslavnějších a už navždy bude spojeno s lehkoatletickou disciplínou, skokem do výšky. 


Na olympiádě v roce 1968 v Mexico City totiž udivil celý svět svou přelomovou technikou. Do té doby se používala technika střihového skoku, Fosburyho styl ale zahrnoval přeskok zády, což mu umožnilo dosáhnout nejvyššího skoku 2,24 metru a tím i zlaté medaile. Tato technika vešla do historie jako Fosburyho flop. 

Fosbury začal experimenty se svou neortodoxní technikou v šestnácti letech, kvůli údajným problémům s tehdy užívanými technikami. Později uvedl, že kvůli tomu musel změnit "polohu těla", aby dosáhl větší výšky. Jeho vliv byl viditelný už o 4 roky později, kdy 28 ze 40 soutěžících převzalo jeho techniku. Díky tomu byl v roce 1981 uveden do národní atletické síně slávy.  

O smrti informoval jeho agent Ray Schulte skrze Instagram. "S těžkým srdcem musím oznámit, že můj dlouholetý přítel a klient Dick Fosbury v neděli ráno zemřel ve spánku po krátkém záchvatu s recidivou lymfomu." Dále Fosburyho popsal jako "legendu atletiky".


Zpráva o jeho úmrtí spustila vlnu poct po celém světě. Bývalý mistr světa v běhu na 200 metrů Ato Bolden tweetnul. "R.I.P. zlatému medailistovi z roku 1968 a průkopnické legendě ve skoku do výšky. Upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům." 

Další olympijská ikona, Michael Johnson, napsal:  "Slovo legenda se používá nejspíš až příliš často. Dick Fosbury byl ale skutečná LEGENDA! Kompletně změnil celou soutěž technikou, která vypadala v tu dobu šíleně, ale její výsledky z ní udělaly standard."

Svou kondolenci vyjádřil na Twitteru také britský atlet Adam Gemili. "R.I.P. Dick Fosbury. Atletika ztratila skutečnou legendu. Byl to naprostý gentleman, který mi věnoval svůj čas, když jsem ho kdysi v mládí potkal. Budeš všem chybět. Upřímnou soustrast jeho rodině a všem, kdo ho znali osobně. Sice odešel, ale nikdy nebude zapomenut."