Zemřel legendární francouzský útočník, na MS vstřelil rekordních 13 gólů

Sbohem a děkujeme.

Sbohem a děkujeme.FOTO: kaocko.cz


Ve věku 89 let se svět rozloučil s bývalým francouzským fotbalistou a trenérem Justem Fontainem, který se zapsal do historie vstřelením třinácti branek na jediném turnaji fotbalového mistrovství světa ve Švédsku roku 1958 a s francouzskou reprezentací tak vybojoval bronzovou příčku. Fontaine je díky tomuto výkonu dodnes rekordmanem světových šampionátů a v roce 2014 za něj v Brazílii získal čestné ocenění Zlaté kopačky.


Na MS ve Švédsku se přitom dostal jen jako náhradník za zraněného Reného Bliarda a jeho "zlaté kopačky" byly navíc vypůjčené. Na třináct branek stačilo Fontainovi pouze šest utkání. Výkon z jediného turnaje ho tak řadí na čtvrté místo historických tabulek MS po boku Argentince Lionela Messiho. Nejlepší střelec světových šampionátů Miroslav Klos z Německa dal na čtyřech MS 16 branek. Ve Švédsku 1958 francouzská reprezentace nestačila pouze v semifinále na vítěznou Brazílii, se kterou tehdy hrál právě i mladičký Pelé.

Fontaine odehrál za národní tým mezi lety 1953-?1960 celkem 21 zápasů a dal 30 gólů. Další nepřidal i vinou zdravotních problémů, kvůli kterým musel ukončit kariéru už v necelých 29 letech. Zlomená holenní a lýtková kost v zápase proti Sochaux, která se bohužel projevila znovu i později v comebackovém zápase proti Limoges, Fontainovi pokračování profesionální kariéry neumožnila. Fontaine se tak odebral do sportovního důchodu. Později trénoval národní týmy Francie, Maroka nebo v 70. letech nově založený Paris St. Germain a Toulouse.


V březnu 2004 Pelé jmenoval Fontaina jedním ze 125 největších žijících fotbalistů na ceremoniálu předávání cen FIFA. "Byl výraznou postavou francouzského fotbalu. Svým rekordem a výkonem na mistrovství světa napsal jednu z nejkrásnějších kapitol historie národního týmu," uvedl na svých sociálních sítích dočasný prezident Francouzské fotbalové federace Philippe Diallo.

"Zprávou o úmrtí jsem hluboce zarmoucený, stejně jako všichni, kdo mají rádi fotbal. Měl jsem to štěstí, že jsem se s Justem několikrát setkal jako hráč i později jako kouč. Byl to velmi milý a respektovaný muž, kterého uznávaly všechny generace jeho následovníků," rozloučil se s legendárním útočníkem trenér francouzské reprezentace Didier Deschamps na svém twitterovém účtu.