Zemřel britský hlas fotbalu John Motson

Legenda odešla...

Legenda odešla...FOTO: kaocko.cz


Sportovní komentátor John Motson, také důvěrně známý jako Motty, byl hlasem fotbalu pro mnoho generací. Zemřel ve spánku ve věku 77 let.


Fanouškům byl Motty znám především pro svůj typický kabát z ovčí kůže a takřka encyklopedické znalosti hry. Svou dlouhou a zářnou kariéru začal v roce 1968, když byl přijat do BBC jako sportovní komentátor pro Rádio 2. O tři roky později dostal místo v pořadu "Match of the Day", což mu nakonec otevřelo dveře k dalším příležitostem. Postupně se tak dostal k opakovanému komentování událostí jako je finále FA Cup, Evropská liga mistrů či mistrovství světa ve fotbale.

Dohromady pokryl více jak 2 500 televizních zápasů, přes 200 anglických zápasů, 29 finále FA Cup a desetkrát komentoval Evropskou ligu mistrů i mistrovství světa. Kariéru ukončil v roce 2018 po úctyhodných 50 letech. Během svého posledního zápasu mezi kluby Crystal Palace a West Bromwich Albion byl pozván na hřiště a obdarován programem z jeho první a poslední hry a křišťálovým mikrofonem.

Zpráva o jeho smrti spustila vlnu kondolencí a poct po celém fotbalovém světě. Sportovní komentátor Gary Lineker napsal na svůj Twitter: "Jsem hluboce zarmoucen, že John Motson zemřel. Byl brilatním komentátorem a hlasem fotbalu pro několik generací. Bude nám moc chybět. RIP Motty." Na stejné platformě se vyjádřil také bývalý fotbalista a komentátor pro Sky Sport, Jamie Carrager: "RIP John Motson. Absolutní legenda fotbalu. Tolik z nás vyrostlo na tom, jak tento muž popisoval zákroky a góly v MOTD (Match of the Day) a během finále šampionátů. Smutná ztráta." Pod hashtagem "JohnMotsonRIP" jich však lze najít mnohem více a stále přibývají.


Smutnou událost okomentoval také Tim Davie, generální ředitel BBC: "John Motson byl hlasem fotbalové generace - vedl nás skrze zvraty a zákruty událostí FA Cup, vrcholy a pády světových pohárů a samozřejmě sobotní večery při Match of the Day. Jako všichni velikáni za mikrofonem měl John vždy ta správná slova ve správný čas, pro všechny velké okamžiky.

Bude na něj vzpomínáno jako na legendární osobnost britského sportovního vysílání, respektovaného hráči, milovaného fanoušky a inspirací těm, kdo ho budou následovat na poli komentátorů."