Za polibek vězení. Bývalý šéf fotbalové federace tvrdí, že je nevinný

Luis Rubiales a kritický okamžik.

Luis Rubiales a kritický okamžik.FOTO: Profimedia.cz


Státní zástupce u španělského Nejvyššího soudu požaduje trest odnětí svobody v délce 2,5 roku pro bývalého šéfa fotbalové federace (RFEF) Luise Rubialese. Ze soudních dokumentů vyplývá, že jde o důsledek nevyžádaného polibku fotbalistce Jenni Hermoso. Informaci přinesl server ESPN.


Prokurátorka Marta Durántez obvinila Rubialese z jednoho případu sexuálního napadení a jednoho případu nátlaku za údajné jednání po polibku, za což mu dohromady hrozí trest odnětí svobody na dva a půl roku. 46letý Rubiales chytil Hermoso a políbil ji na rty loni 20. srpna během slavnostního předávání cen po vítězství Španělska na mistrovství světa žen v Sydney. Hermoso a její spoluhráčky poté uvedly, že polibek byl nechtěný a ponižující. Rubiales ale tvrdil, že byl dobrovolný a popřel jakékoli provinění.

Prokurátor rovněž obvinil bývalého trenéra ženské reprezentace Jorgeho Vildu, současného sportovního ředitele týmu Alberta Luqueho a šéfa marketingu federace Rubéna Riveru z toho, že Hermoso nutili, aby vypovídala o dobrovolnosti polibku.

V obžalobě se uvádí, že tito tři funkcionáři Hermoso obtěžovali vyvíjením "neustálého a opakovaného nátlaku" jak přímo, tak prostřednictvím jejich přátel a rodiny. Každému z nich tak hrozí trest v délce 18 měsíců. Všichni tři při svém vystoupení před soudem pochybení popřeli.


Durántez požaduje, aby Rubiales zaplatil Hermoso odškodné ve výši 50 000 eur a dalších 50 000 eur zaplatili společně Rubiales, Vilda, Luque a Rivera. Kromě toho požaduje zákaz přiblížit se k Hermoso na méně než 200 metrů a komunikovat s ní po dobu následujících sedmi a půl roků.

Pokud bude Rubiales uznán vinným a odsouzen, do vězení nutně nastoupit nemusí. Španělský trestní zákoník umožňuje soudcům "výjimečně" přerušit výkon trestu odnětí svobody, pokud žádný z uložených trestů jednotlivě nepřesahuje dva roky.

Rubiales byl také jmenován v samostatném korupčním vyšetřování, které minulý týden otřáslo RFEF, když policie prohledala sídlo federace a byt patřící Rubialesovi a zatkla sedm lidí. Španělský soud navíc od června 2022 vyšetřuje, zda se Rubiales nedopustil trestného činu nesprávného úředního postupu, když se RFEF dohodla s firmou Kosmos na přesunu španělského Superpoháru do Saúdské Arábie.