Z mladého milionáře až do vězení. Wimbledonský šampion a extrémní pád

Boris Becker.

Boris Becker.FOTO: Profimedia.cz


Od wimbledonského šampiona v pouhých 17 letech po zkrachovalého vězně v 54 letech. Velkolepý vzestup a pád Borise Beckera patří k nejextrémnějším v historii sportu, informoval server thesun.co.uk.


Nový dokumentární film na Apple TV+ popisuje, jak se z německého tenisového zázraku stal bohatý playboy, který utratil přibližně 100 milionů liber za ženy a luxusní životní styl, jenže pak ho dohnaly dluhy.

V dokumentu nazvaném "Boom! Boom! The World Vs Boris Becker" se hvězda sesypala při rozhovoru pro pořad pouhých 48 hodin před tím, než byl odsouzen za nezákonné převody velkých peněžních částek a zatajování majetku poté, co byl na něj vyhlášen bankrot.

"Je to těžké. Sáhl jsem si na dno, nevím, co si o tom mám myslet. Postavím se tomu čelem. Nebudu se schovávat ani utíkat. Přijmu jakýkoli rozsudek, který dostanu," odhaluje se v dokumentu divákům. "Má to svůj důvod. Můj život byl vždycky trochu jiný než životy ostatních. Moje výchova byla jiná. Vyhrát v sedmnácti letech Wimbledon bylo jiné. A dalších 36 až 37 let bylo velmi odlišných."


Dvoudílný dokument, kterého čeká premiéra 7. dubna, zkoumá pocit nepřemožitelnosti kolem mladého Borise. Díky svému obrovskému nadání se v roce 1985 stal nejmladším wimbledonským šampionem mezi muži v historii. Poté se stal světovou jedničkou a vyhrál šest grandslamů včetně dalších dvou wimbledonských titulů v letech 1986 a 1989.

Divoká sebedůvěra Borisovi na jednu stranu přinesla obrovskou slávu a bohatství, ale také přispěla k finančnímu krachu, kvůli němuž vyměnil obdiv fanoušků na kurtu za osamělou celu britského vězení. Boris byl totiž příliš mladý na to, aby poznal hodnotu peněz, které se na něj valily s jednou trofejí za druhou.

"V sedmnácti jsem vyhrál svůj první milion. Takže peníze jdou stranou, člověk ztrácí smysl pro hodnotu. Nevíte, že 99 procent lidí nikdy milion liber nevydělá," říká v dokumentu. "Spousta sportovců předpokládá, že peníze, které vyděláme během kariéry, budou přicházet i potom. Takže nepřizpůsobujeme svůj životní styl dostatečně rychle. Stále utrácíte peníze, které už nevyděláte, stále utrácíte peníze, které jste vydělali předtím. Takže ano, dávám to za vinu sobě."

55tiletý Boris byl loni v prosinci propuštěn po osmi měsících z původně třicetiměsíčního trestu a deportován do vlasti. "Když jste tak mladí a jste vhozeni do velkého oceánu se všemi žraloky, je velmi těžké naučit se plavat," dodává v pořadu. "Ale jakmile se naučíte plavat, získáte pocit nepřemožitelnosti."