Vytvořte otevřenou kategorii pro transgender sportovce. Navrátilová znovu brání ženský sport

Martina Navrátilová.

Martina Navrátilová.FOTO: Profimedia.cz


Tenisová ikona Martina Navrátilová je velkou zastánkyní spravedlnosti v ženském sportu a v úterý se znovu vyslovila proti transgender sportovcům, kteří soutěží za ženy. Navrátilová reagovala na příspěvky o transgender ženách soutěžících v australské fotbalové lize. Klub Flying Bats FC, o který se jedná, totiž vyhrál pohár Beryl Ackroyd Cup. Tým za vítězství obdržel také šek na 1 000 australských dolarů. 


"Jsem naštvaná už několik let, ta nespravedlnost je mimo mísu. Znovu to zopakuji, zachovejte ženský sport. Není to místo pro žádné neúspěšné mužské sportovce," napsala Navrátilová na X.

The Flying Bats o sobě říká, že je "předním LGBTQIA+ fotbalovým klubem v Sydney pro ženy a nebinární osoby". Na sociálních sítích však byla cítit odezva. "Už se rozčilujete?" napsala přispěvatelka Sky Australia Katherine Deves Morgan na X. "Ve vítězném ženském fotbalovém týmu bylo pět chlapů. Děvčatům hrozily pokuty, pokud by se vzdaly. To je ale vtip."

Sama Navrátilová je dlouhodobě zastánkyní toho, aby se transgender sportovkyně ženského sportu neúčastnily. V březnu loňského roku ocenila Světovou atletiku za vytvoření otevřené kategorie pro transgender sportovce. Ve svém novinovém článku pro The Times napsala, že je to "krok správným směrem".


"V návaznosti na oznámení Světové atletiky si myslím, že nejlepší by bylo mít kategorie 'biologické ženy' a 'biologické dívky' a pak kategorii 'otevřenou'," napsala. "Byla by to kategorie pro všechny zájemce, nebinární, ta kategorie by byla všezahrnující. V Británii se to již zkoumá v atletice a plavání."

"Biologické ženy budou s největší pravděpodobností soutěžit v kategorii biologických žen, protože to je jejich nejlepší šance na vítězství a zachovává to princip spravedlnosti. U 'otevřené' kategorie nejsou žádné otazníky, žádné výhrady, žádné hvězdičky, žádné pochybnosti. Je to jednoduché řešení," pokračovala.

"Jakmile někdo projde mužskou pubertou, není možné tuto fyzickou výhodu vymazat. Nelze jednoduše vrátit čas, například tím, že se pokusíte snížit hladinu testosteronu," dodala a vyjádřila naději, že toto rozhodnutí povede k tomu, že ho budou následovat i další sporty.