Vypukla největší dostihová show. Prosází se stovky milionů liber

Koně v hlavní roli.

Koně v hlavní roli.FOTO: Profimedia.cz


Cheltenham Festival je dostihový mítink v kalendáři dostihů National Hunt ve Spojeném království, který je druhý nejvýznamnější za dostihy Grand National.  Čtyřdenní festival se koná každoročně v březnu na závodišti Cheltenham Racecourse v Cheltenhamu, Gloucestershire. 


Obvykle se shoduje s Dnem svatého Patrika a je tak obzvláště oblíbený také u irských návštěvníků. Setkání zahrnuje několik dostihů I. stupně, včetně Cheltenham Gold Cup, Champion Hurdle, Queen Mother Champion Chase a Stayers' Hurdle.

Kolem celého festivalu se točí velké množství peněz a v průběhu týdne se prosází stovky milionů liber. Na letošním ročníku se očekává dokonce více než 1 miliarda liber (více než 26 mld. Kč). Cheltenham je známý také svou atmosférou, včetně "Cheltenhamského řevu", kdy dav vytváří obrovské množství hluku při zvedání pásky startérem pro zahájení prvního závodu festivalu.

Festival v Cheltenhamu není oblíbený pouze kvůli své dlouholeté tradici. Dostihová dráha Cheltenham Racecourse poskytuje ohromující sportovní podívanou a na letošním ročníku by se poprvé v historii mělo zúčastnit 274 000 fanoušků, kteří budou omezeni na 68 500 osob za den. 

Pro letošní ročník bylo ovšem uděleno několik výjimek, fanoušci si budou moci přinést své vlastní sklenice. Během čtyř dnů dostihů se totiž očekává, že se vypije neuvěřitelných 220 000 pint irského piva Guinness (více než 420 000 litrů). 


Druhou výjimkou je zrušení formálního "dress code" Jockey Clubu - návštěvníci si mohou na festival obléct, co chtějí. Ovšem spousta návštěvníků jistě zvolí outfit, kterým zaujmou co nejvíce. Obzvlášť na středeční Ladies Day, na kterém se zejména dámy budou chtít předvést. Nevin Truesdale, výkonný ředitel Jockey Clubu, vysvětlil pro server The Sun své rozhodnutí.

"Dostihy byly vždy sportem, který si užívali lidé ze všech různých prostředí a je pro nás opravdu důležité, abychom byli přístupní a inkluzivní. Doufáme, že tím, že už nebudeme od lidí očekávat, co by měli a neměli nosit, můžeme pomoci zdůraznit, že dostihy jsou opravdu pro každého. Hlavní součástí toho je nošení oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně."

Návštěvníci si přijdou každý den na své. Od úžasné podívané na vznešené koně po veselé užívání celé atmosféry plnými doušky. Festivalu v Cheltenhamu se téměř pravidelně účastní i královská rodina, která mívá sama v dostihových závodech své koně.