Větší drama už to být nemohlo. Rozhodl jediný bod. Další Čech pojede na olympiádu do Paříže

Alexander Choupenitch.

Alexander Choupenitch.FOTO: Profimedia.cz


Olympiády se účastnil již dvakrát, v druhém případě dokonce překvapil bronzovou medailí. V létě se Alexander Choupenitch jako první náš reprezentant v šermu podívá na olympijské hry potřetí. Postup si zajistil ale na poslední chvíli.


29letý šermíř-fleretista má na kontě několik medailí z juniorských šampionátů v čele s evropským zlatem a světovým stříbrem. Upozornil na sebe už v roce 2011, kdy získal kadetský titul mistra Evropy.

O pět let později se podíval na olympiádu do Ria, kde skončil na 26. místě. Jeho druhá účast pod pěti kruhy, v Tokiu 2021, byla značně úspěšnější, jelikož se mu podařilo vybojovat bronz. Úspěch to byl o to významnější, jelikož se jednalo o naši první medaili ze šermu po 113 letech.

Kvalifikace na nadcházející ročník pro Choupenitche nebyla samozřejmostí a skoro nevyšla. O postup na olympijské hry pro fleretisty ze zemí, které nesestaví dostatečně kvalitní tým se utkal se Španělem Carlosem Llavadorem a Maďarem Danielem Dosou. Fleretisté o dvě místa bojovali až do poslední chvíle a rozhodl tak až turnaj Grand Prix ve Washingtonu, kde Choupenitch zápasil i s chřipkou.


Radostnou zprávu sdílel na svém instagramovém účtu Český olympijský tým.. "Potřetí za sebou přímá kvalifikace na olympijské hry… To se nikdy v historii žádnému českému šermíři nepovedlo. Alex Choupenitch vybojoval ve Washingtonu třetí olympijskou účast v řadě a v Paříži tak nebude chybět," začíná pochvalný popisek oznámení.

"'Větší drama už to být nemohlo,' hlásí bronzový medailista z her v Tokiu. O místenku do Paříže rozhodl jediný bod. V náročné kvalifikaci přeskočil na poslední chvíli Španěla Carlose Llavadora. 'Nakonec jsem byl o bod šťastnější.'," popisek následně uzavírají slovy gratulace mladému fleretistovi. 

Ke gratulacím v komentářích se spolu s fanoušky přidali i herec a moderátor Petr Vágner, modelka Taťána Kuchařová, tenista Adam Mendrek, MMA zápasník Patrik Kincl či kouč mladého olympionika, Jan Mühlfeit. Zda se Alexovi podaří zopakovat úspěch z Tokia se však teprve ukáže.