Velká výzva. Máma tří dětí se chce vyšplhat na olympijské pódium

Helen Glover.

Helen Glover.FOTO: Profimedia.cz


Helen Glover, dvojnásobná olympijská šampionka ve veslování, oznámila k překvapení všech svůj comeback. Pokud se jí na příštích olympijských hrách v Paříži podaří dostát jejím ambicím, bude první britskou matkou tří dětí, která se vyšplhá na olympijské pódium.


Glover má pětiletého syna a tříletá dvojvaječná dvojčata, v rozhovoru pro The Guardian uvedla. "Chci být elitní atletkou a matkou, ne být elitní atletkou navzdory tomu, že jsem matka. Chci být schopná tyto dva aspekty dělat stejně schopně jako kdokoliv jiný, aniž by to, že jsem máma, bylo vnímáno negativně nebo jako hvězdička u mého jména. Chci být úplně nejlepší a opravdu věřím, že dokážu být lepší, než jsem, kdy byla."

Glover tímto také chce dokázat, že i matky malých dětí mohou být ve svých kariérách stejně úspěšné jako jejich otcové. Nezapomíná přitom ani na svého manžela Stevea Backshalla, přírodovědce a televizního moderátora.

"Rozhodně existuje zeď pro ženy ve srovnání s muži. Ženy mají tendence být primárně pečovatelky, ať už pracují nebo ne, a to je i můj případ. Mám velké štěstí, že mám Stevovu podporu a že si často vezme volno, aby mohl být s dětmi. Ale rozhodně je to pro muže i ženy jiné. Neberu jim nic, ani netvrdím, že nemusí emocionálně a fyzicky žonglovat, aby byli dobří v práci i jako tátové."


V roce 2021 Glover všechny překvapila, když se po čtyřech letech a pouhé šestiměsíční přípravě vrátila do týmu Velké Británie a veslovala na olympiádě v Tokiu. Stala se tak první matkou, která tak pro Británii učinila, nicméně poté oznámila opět odchod do sportovního důchodu. Svůj nynější návrat vidí mnohem optimističtěji. 

"Tentokrát jsem více připravená. Tokio bylo velmi nejisté, zvláště kvůli covid opatřením. Bylo to velmi intenzivní, protože jsem si říkala. 'Je možné tohle dělat s malými dětmi? Je to možné s covidem?' Zodpověděla jsem si na ty otázky a jsem na to pyšná. Myslím, že jedna z nejdůležitějších věcí, co jsem v kariéře udělala, je můj návrat. Ale přála bych si tenkrát vědět, co vím teď, což je ano, můžeš to dělat. Jen to tentokrát chci dělat naplno."