V šipkách vyhrála mužský i ženský turnaj. Nyní transgender hráčka čelí palbě kritiky

Noa-Lynn van Leuven.

Noa-Lynn van Leuven.FOTO: Profimedia.cz


Transgender hráčka šipek Noa-Lynn van Leuven je čerstvou vítězkou dvou titulů. Jeden vyhrála proti mužům, druhý proti ženám. Teď na internetu čelí přívalu kritiky. 


Sobotní finálové vítězství 27leté Nizozemky nad Katie Sheldon z Irska na turnaji PDC Women's Series ve Wiganu přimělo dvě její spoluhráčky z národního týmu na protest odejít. Vítězka van Leuven je nyní kvůli tomu pod palbou zlomyslných komentářů na sociálních sítích. "Chci jen dělat svou věc, ale vypadá to, že to lidé musí komentovat," zareagovala podle portálu Daily Mail. 

Vítězství přišlo jen týden poté, co se van Leuven zapsala do historie jako první transsexuální žena, která vyhrála turnaj PDC Tour na Challenge Tour v německém Hildesheimu. Její vítězství však vyvolalo odsouzení řídícího orgánu Darts Regulation Authority a PDC kvůli politice vůči transsexuálům. Do sporu se vložila i tenisová hvězda Martina Navrátilová, která dle Daily Mail prohlásila, že to vítězství "smrdí", protože "opět ženy tahají za kratší konec". 

"Vypadá to, že to lidé musí komentovat," uvedla van Leuven k reakci na své vítězství v rozhovoru pro Darts News. "Často ani nečtou, co se píše. Okamžitě mají reflex zareagovat. Zatímco já se vidím jako první žena, která vyhrála turnaj Challenge Tour'."


Dvě nizozemské krajanky Van Leuven nyní na protest po jejím sobotním vítězství opustily národní tým. Anca Zijlstra prozradila, že odchází "s bolestí v srdci", a o několik hodin později odešla světová dvojka Aileen de Graaf.

Van Leuven na odchod svých kolegyň z týmu reagovala prostě. "Opravdu necítím potřebu to dále rozebírat. Byla to jejich volba, nikoli moje. Myslím, že jediná nešťastná věc na tomto problému je, že spousta lidí zapomíná, že jsem také lidská bytost," uvedla prostřednictvím nizozemského listu NOS.

PDC se řídí pokyny, které pro transsexuální hráče stanovil Darts Regulation Authority. Jejich zásady začínají slovy, že šipky jsou otevřené všem, kteří se chtějí jakkoliv zapojit.

Podporována je také účast všech trans a nebinárních účastníků. Navíc trans hráči, kteří se chtějí účastnit ženských turnajů, musí mít hladinu testosteronu nižší než 10 nmol/l po dobu nejméně 12 měsíců.