Trať na cyklistický závod Paříž-Roubaix připravují ovce a kozy

Nečekaní pomocníci.

Nečekaní pomocníci. FOTO: Profimedia.cz


V celé historii, až na malé výjimky, je druhá dubnová neděle v cyklistickém kalendáři vyznačena červeně. Je to den, kdy se koná jeden z nejnáročnějších a nejtěžších závodů - Paříž-Roubaix. Letos se bude konat 9. dubna a organizátoři už pracují na nejlepších podmínkách pro závodníky. O likvidaci trávy v oblasti Arenberského lesa, která obvykle vyrůstá mezi kameny, se tentokrát starají zvláštní "zaměstnanci" - kozy a ovce.


Vznikla tak ekologická pastva s asi čtyřiceti zvířaty, aby trať byla připravena na velký den. "Protože Paříž-Roubaix nikdy nebude Wimbledon, kozy už měsíc čistí mezery v Arenbergu," uvedl na sociálních sítích Thierry Gouvenou, bývalý francouzský cyklista a klíčový účastník návrhu trasy závodu ASO, jehož součástí je i Tour de France.

"Je to poprvé, co jsme tuhle metodu použili," citoval šéfa trasy Thierry Gouvenoua server AS. "Během covidu jsme si uvědomili, že tráva v Arenbergu roste opravdu rychle, museli jsme najít řešení. A proč ne ekologické? Kontaktovali jsme místní charitativní organizaci, která má velké stádo koz. Každý den tak přivádí asi čtyřicet koz do Arenbergu, aby pomohly zbavit se trávy," uvedl dále Gouvenou.

Charita Espoir Avenir sídlí asi 60 kilometrů jižně od Roubaix a zaměstnává lidi, kteří mají problém najít si v regionu s vysokou mírou nezaměstnaností práci. Arenberský les je jeden z nejznámějších a zároveň nejobávanějších kostkových sektorů cyklistické historie, ovšem stále velice vyhledávaný mezi fanoušky Paříž-Roubaix. Je také tmavý a vlhký, což jsou ideální podmínky pro růst trávy. Práci zde mají zaměstnanci charity tak téměř nepřetržitě.


Volba koz a ovcí ale také nebyla první variantou. "Zkoušeli jsme kostky různě zametat, pálit trávu pomocí ohně, táhnout za traktorem obrovské křoví. Jenže s tím je problém v tom, že čistí kostky až moc do hloubky. A pak si cyklisté stěžují, že jim mezi ně kola zapadají. S kozami tohle dokážeme regulovat," popisuje Gouvenoua.

Celá akce s kozami má samozřejmě víc pozitiv. Snad největší je ta, že jde o jasně cenově nejvýhodnější možnost. A kozy to prý i baví. "Pastýř říkal, že mají z těch jednodenních výletů do Arenbergu opravdu radost. Jinak totiž většinou pochodují po stranách rušných silnic se spoustou hluku. A tady mají pro pastvu klid," vysvětluje pro server AS Francois Doulcier, prezident Amis de Paris-Roubaix. Na perfektní vyčištění kostek mají kozy stále dostatek času. A jestli experiment se sudokopytníky zabere? "V tuhle chvíli je příliš brzy na jasnou odpověď. Ale proč to nezkusit?"