Surfař výhrou poctil svou zesnulou matku

Ethan Ewing.

Ethan Ewing.FOTO: Profimedia.cz

Když surfař Ethan Ewing v úterý na australské Bells Beach zvedl nad hlavu ikonickou trofej Rip Curl Pro, byl to významný a pamětihodný okamžik. O jeho velkém úspěchu a jeho okolnostech informoval server theguardian.com.

Když Ewing zvonil na zvon (v duchu slavného řečení "musíte závod vyhrát, abyste na zvon mohli zvonit") šel ve šlépějích své zesnulé matky Helen Ewingové (rozené Lambertové). Helen vyhrála v roce 1983 Rip Curl Pro v pouhých 18 letech. O čtyři desetiletí později přišla řada na jejího syna, aby vyhrál nejdéle trvající závod v soutěžním surfování.

"Vyhrát tenhle závod byl můj největší cíl v kariéře," řekl poté dle The Guardian dojatý Ewing. "Vyhráli to všichni moji hrdinové: Joel Parkinson, Mick Fanning, Kelly Slater a z žen Steph Gilmore, Carissa Moore a taky moje máma v roce 1983. Je mi ctí tady soutěžit. Mít své jméno vedle jejího - to je pro mě opravdu výjimečné."

Ewingovi se tak stali prvním duem matky a syna, kterému se podařilo zvítězit na stejné akci World Surf League. Helen byla průkopnicí ženského surfingu, její kariéra však byla přerušena. Po své průlomové debutové profesionální sezoně opustila sport kvůli nedostatečné finanční podpoře ženského surfingu. Místo toho založila rodinu a vrhla se na trenérství a administrativu, založila společenskou skupinu Surfing Mum's a stala se prezidentkou klubu Point Lookout Boardriders' Club na ostrově Stradbroke. Po celou svou surfařskou a administrátorskou kariéru byla Helen hlasitou zastánkyní větší rovnosti v tomto sportu.

Pozoruhodné je, že o deset let později se Helen k tomuto sportu vrátila a získala několik národních titulů a také vítězství v kvalifikační sérii na indonéském ostrově Nias.

V roce 2005, když bylo Ethanovi pouhých šest let, však Helen tragicky zemřela na rakovinu prsu. Její popel byl rozptýlen u ostrova Stradbroke po rozloučení s téměř stovkou surfařů, včetně několika bývalých mistrů světa.

"Je to velmi výjimečná věc," cituje Ethana The Guardian. "Myslím na ni od té doby, co jsem na turné. Chtěl jsem, aby na mě byla hrdá." Její odkaz však přesáhl rámec jejího syna, který je nyní kandidátem na titul mistra světa. "Chtěl bych jen všem vzkázat," odmlčel se, "řekněte své mámě, že ji máte rádi, protože nikdy nevíte, co vám život přichystá."