Stesk po legendě. Chybí nám vliv Nikiho Laudy

Niki Lauda.

Niki Lauda.FOTO: Profimedia.cz


Trojnásobný mistr světa Niki Lauda působil až do své smrti v roce 2019 jako nevýkonný předseda Mercedesu a sehrál tak významnou roli při jeho dominanci ve světě F1.


Lauda získal dva tituly mistra světa pro stáj Ferrari v letech 1975 a 1977, poslední pak získal pod vlajkou McLarenu v roce 1984. Po svém odchodu do důchodu se závodník přesunul do managementu, kde pracoval jako konzultant pro Ferrari a posléze se stal ředitelem týmu Jaguar. K Mercedesu se jako nevýkonný předseda dostal v roce 2012 a v následující sezóně sehrál klíčovou roli při získání Lewise Hamiltona od McLarenu. 

Pod jeho vedením získal Mercedes pět konstruktérských titulů a po jeho smrti mu Hamilton věnoval svůj šestý titul mistra světa. Lauda zemřel v roce 2019 ve svých 70 letech, ani ne rok po dvojnásobné transplantaci plic. 

Zatímco tým Mercedesu musí provést nezbytné úpravy, aby vůbec byli schopni snížit náskok ostatních týmů, Wolf přiznává, že jeho tým postrádá Laudovu přítomnost a vliv.


"Nikiho celé ty roky postrádáme, protože vše dokázal zjednodušit na to opravdu důležité," cituje Wolfa Stats Perform. "Musím přemýšlet o tom, co by řekl, jak by (věci) umístil a jak jsme my dva spolu skvěle pracovali v tom smyslu, že občas vás přílišné zjednodušení může dovést přímo k výsledkům."

"Ale je zde mnoho nuancí. Toto je technický sport, takže možná byla moje role přeložit to tak, abychom to byli schopni realizovat v konstrukci vozu. Je to velmi jednoduché: stopky nikdy nelžou a na datech vidíme, kde nám něco chybí. A to je třeba napravit."

Lauda měl také ohromný vliv na Lewise Hamiltona a jeho kariéru, takže i proto mu na počest věnoval svůj šestý titul mistra světa. "Niki mi strašně chybí. Vím, že dnes by si sundával čepici. Bez Nikiho bych tohle všechno nedokázal. Jeho duch je tu s námi stále," řekl Hamilton.