Sportovkyně podepsaly dopis proti zákonu o ochraně dívek a žen ve sportu

Sue Bird.

Sue Bird.FOTO: Profimedia.cz


Megan Rapinoeo, Sue Bird a Becky Sauerbrunn patří mezi 40 profesionálních, olympijských a paralympijských sportovkyň, které společně podepsaly dopis zákonodárcům Sněmovny reprezentantů, v němž se postavily proti zákonu o ochraně dívek a žen ve sportu. Zprávu přinesl server fooxnews.com.


Podle časopisu Sports Illustrated dopis odeslala skupina sportovců Athlete Ally, která podporuje iniciativy LGBTQ+. Sportovkyně se domnívají, že návrh zákona by nechránil ženy ve sportu, ale spíše by vyloučil ženy a dívky ze získávání "výhod pro duševní a fyzické zdraví".

"Věříme, že rovnost pohlaví ve sportu je zásadní, a proto naléhavě žádáme politiky, aby obrátili svou pozornost a úsilí k příčinám, za které sportovkyně bojují již desítky let, včetně rovného odměňování, ukončení zneužívání a špatného zacházení, nerovnoměrného uplatňování hlavy IX a nedostatečného přístupu a rovnosti pro černošky, dívky se zdravotním postižením a mnoho dalších. Naší nejhlubší nadějí je, že transgenderové a intersexuální děti nikdy nebudou muset pociťovat izolaci, vyloučení a jinakost, které se návrh H.R. 734 snaží zakotvit do zákona," píše se v dopise.

Návrh Bidenovy administrativy zakázat přímé zákazy transgender sportovců vzbudil minulý týden pozornost. Navrhované pravidlo stanoví, že plošné zákazy by byly v rozporu s hlavou IX. Pro školy by bylo obtížné zakázat například transgender dívce hrát v dívčím baseballovém týmu.


Navrhované pravidlo by však ponechalo školám prostor pro vypracování zásad, které by zakazovaly transsexuálním sportovcům se účastnit ve více soutěžních týmech, pokud by tyto zásady měly zajistit spravedlnost nebo zabránit zraněním souvisejícím se sportem.

Zákon o ochraně žen a dívek ve sportu představil v únoru člen Sněmovny reprezentantů, Greg Steube. Návrh zákona usiluje o změnu hlavy IX, "která by stanovila, že pro účely stanovení souladu s hlavou IX tohoto zákona ve sportu se pohlaví uznává pouze na základě reprodukční biologie a genetiky osoby při narození".

Návrh zákona rovněž uvádí, že porušením zákona by bylo, kdyby "příjemce federální finanční pomoci, který provozuje, sponzoruje nebo usnadňuje sportovní programy nebo aktivity, umožnil osobě, jejíž pohlaví je mužské, účastnit se sportovního programu nebo aktivity, která je určena pro ženy nebo dívky."