Sportovcem roku 2022 se stala Ester Ledecká

Ester Ledecká v akci.

Ester Ledecká v akci.FOTO: SLCR

Anketa Sportovec roku má v České republice dlouhou historii. První ročník proběhl již v roce 1959. Klub sportovních novinářů vyhlašuje nejlepší české sportovce hned v několika kategoriích - jednotlivci, sportovní kolektivy a junioři. Od roku 2000 byla přidána kategorie sportovní legenda, ve které si vítěz odnáší cenu Emila Zátopka a v posledních třech letech je udělována cena Národní sportovní agentury za "Oddanost sportu".

Hlasování novinářů probíhá ve dvou kolech. V prvním kole hlasovalo 203 členů, kteří svým hlasováním nominovali 10 jednotlivců a 3 kolektivy, postupující do druhého kola. V druhém kole stejní novináři vybrali vítěze těchto dvou kategorií.

Do desítky nominovaných v kategorii jednotlivců se dostali Adam Ondra, David Pastrňák, Vít Přindiš, Jiří Procházka, Jakub Vadlejch, Barbora Špotáková, Markéta Davidová, Martina Sáblíková, Ester Ledecká a tenisový deblový pár Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou. Naopak loňský vítěz, Lukáš Krpálek, se do letošní nominace nedostal. V kategorii kolektivů byly nominována týmy hokejistů, hokejistek a florbalistů. Za každé umístění v této anketě náleží také finanční odměna.

Slavnostní večer proběhl 21. prosince 2022. Cena Národní sportovní agentury za "Oddanost sportu" byla udělena Jarmile Kratochvílové (atletika). Sportovní legendou se stal Květoslav Mašita (motocyklový závodník). V kategorii juniorů se na 1. místě umístil plavec Daniel Gracík, v kategorii kolektivů zvítězil hokejový tým ČR a vítězkou hlavní kategorie se stala již podruhé snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.

Ester své vítězství komentovala: "Letos vyhrály Sportovce roku 2 sporty. Lyžování a snowboarding, navíc na třetím místě je můj oblíbený Pasta… Když tak přemýšlím, na bruslích jsem vlastně stala dřív než na snowboardu. Antonie Pavloviči, nejsou 2 sporty málo?"

Uvidíme, jestli nás Ester na dalších ZOH nepřekvapí třetím sportem.