Šokovaná ruská tenistka. Zacházeli se mnou jako s občanem třetí kategorie, stěžuje si

Vitalija Ďjačenková.

Vitalija Ďjačenková.FOTO: Profimedia.cz


Okamžik, na který nikdy nezapomene. Ruská tenistka Vitalija Ďjačenková, která to před lety dotáhla až do osmé desítky světového žebříčku, si veřejně postěžovala, jaké diskriminaci musela čelit, když se chtěla vydat na Korsiku na jeden z menších turnajů. Polská letecká společnost LOT, s níž měla dvaatřicetiletá tenistka letět, ji odmítla pustit na palubu. Důvod byl jediný, ruský pas.


„Bylo mi odepřeno letět na turnaj, jelikož mám ruský pas. Pravidla této letecké společnosti zakazují přepravovat ruské občany,“ stěžovala si rodačka ze Soči. Některé společnosti se vyhradily vůči občanům Ruska kvůli vojenské agresi na Ukrajině. Zprávu zveřejnil server athletistic.com.

Některé tenisové turnaje i další sportovní akce zakazují kvůli válce start ruským sportovcům, jiné se spokojí s tím, že ruští zástupci startují pod neutrální vlajkou.

Polská letecká společnost si nastavila vůči občanům Ruska striktní pravidla, nebrat je na palubu svých letadel. Momentálně to na vlastní kůži poznala známá tenistka, i když měla u sebe listiny od mezinárodních tenisových organizací, které hráčce vyjádřily podporu. „Měla jsem dopisy od WTA a ITF, obě organizace mi vyjádřily podporu, ale nebylo to nic platné. Polské aerolinky mě na palubu nevzaly,“ konstatovala tenistka.


Ta se v roce 2014 vyšplhala dokonce až na 71. místo světového žebříčku a čekalo se, zda ve čtyřiadvaceti letech bude stoupat ještě výš. Nakonec se ukázalo, že právě tohle byl strop mladé Rusky. Sem tam přišel dobrý výsledek na menších turnajích, ale grandslamové akce nepřinesly žádný super výsledek, maximem bylo druhé kolo antukového French Open v Paříži.

„Konec příběhu byl takový, že jsem musela strávit noc na letišti, a to jen kvůli své národnosti. Jednali se mnou jako s občanem třetí kategorie. Přišla jsem o pár tisíc eur, což je proti tomu, co se mi stalo maličkost, ale bohužel nemám jinou možnost se na turnaj dostat. Takže se akce nemohu zúčastnit a jedinou možností je vrátit se domů. Kvůli této situaci mě čeká další týden bez zápasů,“ postěžovala si Ruska, která se v současnosti pohybuje v polovině třetí stovky světového žebříčku a body sbírá na malých turnajích ITF.

Ďjačenková se nechala slyšet, že je profesionální tenistkou, která nehraje pod vlajkou své země, tudíž ji ani nereprezentuje. „Jen miluji svou práci, celý život miluji tenis. Je tohle všechno fér vůči sportovcům, kteří se současnou situací nemají nic společného?“ narážela tenistka na to, že je trestána za vojenskou agresi své rodné země na Ukrajině, kde umírají lidé.

„Šest měsíců jsem se zotavovala z těžkého zranění, léčila se, trénovala. A teď po takové době nemohu znovu hrát. Doufám, že nebudu spojována s politikou, rasismem ani nacismem," doplnila ruská tenistka, která si během kariéry tenisem vydělala více než 1,7 milionu dolarů.