Slepý amatérský boxer Thomas Seres má před sebou svůj první zápas

Box má mnoho tváří.

Box má mnoho tváří.FOTO: kaocko.cz


Amatérský boxer Thomas Seres je připraven předvést senzační výkon příští měsíc na svém prvním zápase. Třiadvacetiletý sportovec, který je registrován jako slepý, v současné době trénuje na svůj vůbec první charitativní zápas proti plnozrakému soupeři. Seres trpí vrozeným zeleným zákalem a před sebe vidí na necelý metr. To ho však neodradilo od účasti na natolik akční hře, jako je box.


Důvody k tomu, aby se tento amatérský boxer začlenil do světa boxu ovšem nejsou bezdůvodné. Zhruba před čtyřmi lety podlehl Seresův dědeček rakovině žaludku. Thomas k němu měl velice blízko, finanční výtěžek z tohoto zápasu, který se má hrát 25. března v Metrodome, tak poputuje na výzkum rakoviny na Cancer Research ve Velké Británii.

K Thomasu Seresovi příroda nebyla příliš vlídná. Ihned po narození se totiž zjistilo, že trpí vzácným onemocněním očí, tzv. glaukomem. První operaci tak údajně prodělal již ve svých dvou letech a dosud má za sebou více než 60 operací, a i přesto stále špatně vidí. "Od chvíle, kdy se narodil, jsme si mysleli, že je něco špatně," sdělila pro server Barnsley Chronicle Thomasova matka. "Už několik měsíců chodí na bojovou akademii v Barugh Green a vždycky se chtěl zúčastnit zápasu. Museli jsme čekat na schválení, až tento týden jsme se dozvěděli, že bude moct bojovat, jsem na něj tak pyšná," pokračovala dále.


Při vzpomínce na svou cestu prozradil, že vstup do boxerské tělocvičny se ukázal být zlomovým bodem v jeho životě. "Prohra nepřipadá v úvahu. Vždycky jsem chtěl boxovat, ale myslel jsem si, že nemůžu, dokud jsem se nepřipojil k boxerské tělocvičně. Dám do toho v boji všechno - vyhraju, prohraju nebo remízuju. Box je hodně kontaktní sport, takže to hraje v můj prospěch, ale budu mít problém vidět některé údery, které přijdou," citoval rodáka z Barnsley deník The Sun. Seres aktuálně vyzval svého soupeře. "Doufám, že mě nebude šetřit, protože jsem slepý. Zaplatí, pokud to udělá. Dám mu knockout úder," dodal.

Thomas v současnosti trénuje na tolik očekávaný zápas a dle dostupných informací cvičí třikrát týdně, včetně vzpírání. Nezbývá tedy, než mu popřát štěstí a dobrý pravý hák.