Šílený závod F1. Nehoda za nehodou. Jezdcům se v Austrálii nedařilo

Tohle nešlo podle plánu.

Tohle nešlo podle plánu.FOTO: Profimedia.cz


Letošní Velkou cenu Austrálie provázelo neštěstí za neštěstím. Od několika restartů závodu, přes selhání motoru vozu George Russela po hromadnou srážku pěti vozů, celý závod provázel chaos. O divokém víkendu psaly také servery motorsport.com a www.reuters.com.


První obětí nešťastné řady událostí se stal Charles Leclerc, který vyletěl z trati během třetí zatáčky prvního kola. Jeho Ferrari skončilo na pláži a on z vozu vystoupil s vědomím, že jeho závod skončil po několika vteřinách.

Po ukončení safety caru však v šestém kole přišel další problém. Alex Albon ztratil kontrolu nad vozem, na výjezdu ze sedmé zatáčky se roztočil, narazil do bariéry a zůstal na okraji dráhy. Závod byl označen červenou vlajkou, jelikož jeho nehoda zanechala štěrk a trosky na dráze. 

Krátce poté závod skončil i pro George Russella. Závodník byl nucen sjet mimo trať a zastavit, zatímco přes rádio hlásil týmu, že je pravděpodobně něco špatně s motorem. Následně musel rychle vůz opustit, jelikož z jeho zadní části začaly šlehat plameny.

Další obětí se stal Kevin Magnussen v 54. kole závodu, když kvůli ztrátě pravé zadní pneumatiky ztratil kontrolu na výjezdu z druhé zatáčky. Závod tak byl znovu označen červenou vlajkou a nebylo jisté, zda bude ještě pokračovat, situaci se však podařilo vyřešit.


Největší drama závodu však ještě přišlo v předposledním kole. Čtvrtý Carlos Sainz se dostal do kontaktu s vozem Fernanda Alonsa před sebou, což je oba roztočilo. Pierre Gasly a Sergio Perez proto vyjeli z tratě, nicméně Gaslyho návrat zpět nechtěně vytlačil z pravého prostoru jeho týmového kolegu Estebana Ocona, což je oba nakonec poslalo do bariéry.

O kus dále do sebe havarovali Logan Sargeant a Nyck de Vries, čímž se také vyřadili ze závodu. Celá situace si vysloužila udělení třetí a poslední červené vlajky.

Závod poprvé vyhrál Max Verstappen, který ho i po značnou část vedl v závěsu s Lewisem Hamiltonem. I přes nepříjemnost v předposledním kole se na třetím místě umístil Fernando Alonso.