Šílený karambol. Hvězdy padaly jako domino, na zemi skončila i slovenská hvězda

Peter Sagan po nehodě.

Peter Sagan po nehodě.FOTO: Profimedia.cz


Pekelný kousek. Mladý polský cyklista dal o sobě pořádně vědět celému světu. Během 107. ročníku klasiky Kolem Flander totiž třiadvacetiletý Filip Maciejuk sundal půl pelotonu. Na silnici si tak díky chybě jezdce stáje Bahrain Victorious ustlala celá řada hvězd a to včetně slovenského rychlíka Petera Sagana. Karambolem pro ně závod skončil. Polák sice nespadl, ale kvůli nebezpečné a riskantní jízdě byl diskvalifikován.


Dát o sobě vědět na klasice, kam se závod Kolem Flander řadí, je snem každého cyklisty a Maciejuk nebyl výjimkou. Vydobýt si pozornost zrovna tímhle způsobem však mladý Polák určitě nechtěl. Peloton jedoucí pohromadě se tlačil na silnici a mladý Polák na chvíli vyjel mimo krajnici. Tam ho zaskočila vodou nasáklá tráva, rozhozený mladý Polák sice kritickou chvíli ustál, ale ve snaze vrátit se na silnici, vrazil do Tima Wellense, který odstartoval řetězovou sérii karambolů.

Sám sice v závodě pokračoval, za jeho zády se ale poroučely k zemi velké hvězdy jako Tim Wellens, Julian Alaphilippe, Ben Turner a mnoho dalších, na zemi skončily skoro čtyři desítky závodníků. „Ou, ou,“ křičel komentátor televizní stanice Eurosport. „Tohle nechceme vidět,“ hlásil při sledování toho, jak se potlučení cyklisté sbírají na nohy. Z doprovodných vozidel vybíhali mechanici a snažili se jezdcům, kteří byli ve stavu, že mohli pokračovat v závodě, nabídnout nepoškozená kola.

Polák se jen letmo ohlédl a nejspíš mu hlavou šrotovalo, co právě vyvedl. Sice dál šlapal do pedálů, jenže do cíle se nakonec nedostal, protože byl diskvalifikován. Po závodě pak zveřejnil na svém twitterovém účtu omluvu. 

„Opravdu se omlouvám za svou chybu a dnešní nehodu. Doufám, že všichni zúčastnění jsou zdravotně v pořádku,“ uvedl nešťastník. Přiznal, že manévr u krajnice mu nevyšel. „Byla to moje velká chyba, špatně jsem se rozhodl. Nemělo se to stát,“ přiznal. Je jasné, že na incident nejspíš dlouho nezapomene a podobnou chybu jen tak neudělá.


Moc radosti mladému hříšníkovi neudělala pozdější zpráva slovenské hvězdy Petera Sagana. Ten pro RTVS prozradil, že má po ošklivém pádu na nějaký ostrý předmět nejspíš natržený sval a nemůže pořádně natáhnout nohu. „Navíc bylo mé kolo zničeno, utrhlo se sedlo. Dočkal jsem se nového kola a zkusil pokračovat. Ale opravdu to nešlo dál, nemohl jsem jet naplno. Měl jsem velkou ztrátu, takže jsem logicky odstoupil. Za týden nás čeká další klasika Paříž - Roubaix, takže dofám, že budu v pořádku. Snad se noha uzdraví," řekl Sagan.

Závod ovládl Slovinec Tadej Pogačar, více než o jeho triumfu se ale v cyklistickém světě mluví o karambolu hvězd.