Rozhodnuto. Tohle je nejlepší fotbalistka

Alexia Putellas.

Alexia Putellas.FOTO: Profimedia.cz


Při slavnostním vyhlášení cen The Best FIFA byly honorovány také ženy. A ani zde se událost neobešla bez kontroverze. Ocenění za nejlepší ženskou trenérku si odnesla Sarina Wiegman, která dovedla anglický národní tým, známý také jako Lvice, k vítězství na ženském fotbalovém šampionátu. Výhra byla o to sladší, že se jedná o první triumf Anglie od roku 1966.


"Už od doby, co jsem se naučila chodit, jsem milovala fotbal a během let jsem sledovala, jak ženská hra roste a vyvíjí se," řekla Wiegman během předání ceny. "Je neuvěřitelné tu teď být a oslavovat ženský fotbal. V této místnosti máme hrdinky, idoly pro malé holčičky." Šampionát byl podle ní "neuvěřitelný". "Stadiony byly plné, tolik rodin a všichni oslavovali fotbal. Jak se v Anglii říká: "Vzali jsme ho domů"." dodala. 

Oceněna byla také klíčová hráčka národního týmu, Mary Earps, jako nejlepší ženská brankářka. Earps hrála na evropském šampionátu v každém zápase a získáním této ceny porazila Němku Ann-Katrin Berger a Christiane Endler z Chile. "Děkuji všem, kdo pro mě volili," řekla Earps v dojemném proslovu při převzetí.

"Mnohokrát děkuji mým milovaným, že mi pomohli odrazit se ode dna. Všem mým týmovým spoluhráčkám, trenérům v Anglii a v Manchester United... děkuji Sarině, že si ve mě tolik věřila. Každý, kdo se kdy ocitnul na temném místě, nevzdávejte se, světlo na konci tunelu existuje. Neomlouvejte se za to, kým jste."


Nejlepší ženskou hráčkou byla jmenována Španělka Alexia Putellas, která ocenění vyhrála podruhé v řadě a stala se tak první ženou v historii cen FIFA, které se to podařilo. Její nominace a následná výhra však mezi fanoušky vzbudila vlnu otázek. Putellas toho totiž kvůli zranění kolene v loňské sezoně moc neodehrála. 

"Ani není lepší než Asisat Oshoala, co hraje za Barcelonu, ale tohle je ukázka FIFA a jejich přehlídky popularity..." reagoval jeden z fanoušků na Twitteru. "Tohle děvče bylo celý rok zraněné, proč ji vůbec zvažovali?" napsal jiný. "Nehrála celý rok... hrají snad Mead a Kerr tenis?"