Rodák z Teplic se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů

David Vencl.

David Vencl.FOTO: Profimedia.cz


Český ledový muž, David Vencl, stanovil nový rekord pro potápění do ledové vody bez neoprenu. Stalo se tak v týdnu ve švýcarském jezeře Sils. Čtyřicetiletý rodák z Teplic se dokázal potopit do hloubky 52,1 metru na pouhý jeden nádech, čímž si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů. 


Jedná se už o druhý rekord, který Vencl drží, tím prvním je plavání pod ledem na jeden nádech bez neoprenu, kdy v únoru 2021 v zatopeném vápenném lomu Lahošť u Teplic zdolal 81 metrů. Svůj úmysl pro značku Chronotechna, jíž je ambasadorem, během ledna okomentoval takto.

"Kdyby to přede mnou udělalo dvacet freediverů, kteří by se jen potopili do menší hloubky, asi bych k tomu přistupoval mnohem uvolněněji. V tomto případě ale vůbec nevím, jestli to jde udělat. Neřekl bych, že mám strach, ale mám z toho respekt." 

Jeho plánem bylo zdolat 50 metrů, nicméně se mu podařilo získat ještě dva navíc. Vencl se potopil dírou v ledu, odkud měl vyzvednout uvázanou značku na konci lana, k němuž byl připoutaný, dokazující jeho výkon. Když vyplaval opět na povrch, bylo vidět, že plive trochu krev, přesto však na oslavu otevřel láhev šampaňského. Než ho vezli do nemocnice, tak hlásil.
 
"Jsem v pořádku. Hned po vynoření jsem chrchlal krev, protože ve 45 metrech jsem udělal chybu. Zvednul jsem hlavu, což mi v kombinaci se studenou vodou způsobilo poškození trachey. Půjdeme to zkontrolovat do nemocnice. Jsem v pohodě, i když unavenější." Lékaři mu později dali za pravdu, že se skutečně nejednalo o nic vážného.


Ponor v teplotách mezi 1 až 4 stupni Celsia zabral Venclovi 1 minutu a 54 sekund, což podle jeho promotéra Pavla Kalouse je déle, než předpokládali. "Celkem si to užíval, ale přiznal, že byl o něco nervóznější než obvykle a měl nějaké problémy s dýcháním," uvedl Kalous pro agenturu Reuters. 

"Být ve studené vodě pro něj není nic těžkého... Nedostatek kyslíku je pro něj normální. Tohle bylo ale úplně jiné, protože ve studené vodě je opravdu těžké pracovat s tlakem v uších," dodal. "Pokud zkombinujete všechny tyto 3 věci: studenou vodu, nedostatek kyslíku a problém práce s tlakem, získáte něco opravdu unikátního."