Rekord, který byl po čtyři dekády nedotknutelným, mění svou majitelku. Češka přišla o primát

A rekord se stal skutečností.

A rekord se stal skutečností.FOTO: Profimedia.cz


Legendární běžkyně Jarmila Kratochvílová vládla světovým tabulkám po čtyři dekády. Její halový rekord na trati 400 metrů byl dlouhou dobu nedosažitelným pro všechny běžkyně. Vše se nicméně změnilo minulý víkend. Kratochvílovu překonala nová nastupující generace. Dvaadvacetiletá Nizozemka Femke Bolová dokázala dráhu zaběhnout v čase 49,26 sekundy, čímž výkon české atletky překonala o 33 setin.


K fenomenálnímu výsledku ji hnali fanoušci. "Tento rekord jsem překonala kvůli všem zdejším fanouškům," řekla dojatá Bolová po závodě, který běžela před domácím publikem.

To pro svou běžkyni vytvořilo tak ohlušující atmosféru, že se ani nemusela koukat na výsledkovou tabuli, aby věděla, co se jí právě podařilo. "Když jsem proběhla cílem, věděla jsem podle toho rámusu z publika, že jsem pokořila rekord. Díky těm lidem jsem to zaběhla, ještě nikdy jsem jich tu tolik neviděla, uvedla Bolová nizozemským novinářům.

Nizozemce se na domácím halovém mistrovství podařil opravdu výjimečný počin. Rekordní čas z roku 1982 byl totiž tím nejstarším světovým rekordem v atletice. A díky jejímu přičinění padnul. Kratochvílová nicméně smutnit nemusí. Jeden rekord padnul, aby vyniknul druhý. Nyní tento primát náleží jejímu výkonu v běhu na 800 metrů pod širým nebem z roku 1983.

Kratochvílová navíc na svůj rekord z Milána téměř zapomněla. "Na tenhle rekord jsem skoro zapomněla. Až mi jedna svěřenkyně o víkendu volala a připomněla mi ho. Pořád mám víc v hlavě ten svůj hlavní rekord na 800 metrů," řekla pro server Seznam Zprávy Kratochvílová.

Zášť v sobě nechová a pro svou nástupkyni má jen slova uznání. "Nějaký čas ji sleduji, je velmi talentovaná. Čas od času se narodí výjimečný člověk a ona výjimečná je. Ale nezapomeňme, že to všechno není jen o talentu a o tréninku, ale také třeba o zdraví, aby vydrželo," dodala nejlepší česká běžkyně všech dob.  

Bolová vyhrála v Apeldoornu o více než sekundu před svou tréninkovou partnerkou Lieke Klaverovou, která si výrazně vylepšila osobní maximum na 50,34 a je druhá v letošních evropských tabulkách.

"Jestli by to šlo ještě rychleji? Přišlo mi to jako dokonalý závod," zářila štěstím před novináři rekordmanka.


Historického úspěchu dosáhla Nizozemka pouhý týden poté, co jako čtvrtá žena v historii překonala padesátisekundovou hranici. V Metách se jí to na trati, na níž je také úřadující halovou vicemistryní světa, povedlo o čtyři setiny. Nyní ubrala nevídaných sedm desetin a vedle Kratochvílové přeskočila v historických tabulkách i Rusku Natalju Nazarovovou a Taťánu Netoličkovou.