PSG musí snížit náklady. Pozastavil jednání o prodloužení smlouvy s Messim

Lionel Messi.

Lionel Messi.FOTO: Lionel Messi

Kvůli hrozbě sankcí UEFA fotbalový klub PSG pozastavil jednání o prodloužení smlouvy s Lionelem Messim. Stalo se tak kvůli obavám, že klub může čelit novým sankcím v Lize mistrů za další porušení pravidel Financial Fair Play (FFP). Společně s Messim se pozastavilo jednání také s dalším hráčem klubu Sergiem Ramosem.


PSG bylo jedním z 10 klubů pokutovaných za porušení pravidel finančního fair play (FFP) UEFA pro sezónu 2020-21. Zaplatili pokutu ve výši 10 milionů eur (236 mil. Kč) a dalších 45 milionů eur (1 mld. Kč) bylo pozastaveno do doby, než se ukáže, jakým způsobem PSG pokračuje v hospodaření. Poté bude klub případně postižen dalšími sankcemi. PSG v posledních letech vykazuje rekordní ztráty, přičemž jejich poslední série účtů vykazuje ztráty ve výši 370 milionů eur (více než 8 mld. Kč). Messi a Ramos patří mezi hráči PSG k nejlépe vydělávajícím hvězdám a vzhledem k tomu, že oběma v létě končí smlouva, musí klub učinit těžká finanční rozhodnutí.

Možné sankce by mohly zahrnovat to, že francouzský klub nebude moci zaregistrovat žádné nové hráče do svého evropského kádru pro příští sezónu a možné snížení velikosti jejich registrovaného kádru pro evropskou soutěž z 25 na 23. Podle serveru AS by mohla navíc nastat ještě horší varianta. A to, že by klub mohl být zcela vyloučen z evropské soutěže. Ovšem to by se týkalo až nadcházející sezóny 2024/25. Přesto teď klub čekají velká rozhodnutí.


Předtím, než klub loni v létě podepsal novou tříletou smlouvu s Kylianem Mbappem, byl Messi nejlépe placeným hráčem na světě. Argentinec si v prvním roce v Paříži odnesl roční plat 25,5 milionu liber (682 milionů Kč), i když tento plat se na poslední dva roky působení u PSG zvýšil na 34 milionů liber (910 milionů Kč). Tvrdí se, že Messi během své kariéry obdržel více než 1 000 milionů eur (více než 26 mld. Kč), což je více než kterýkoli jiný hráč.