První den MS v biatlonu přinesl mnoho úskalí

Markéta Davidová, česká reprezentantka.

Markéta Davidová, česká reprezentantka. FOTO: Facebook Český biatlon


Smíšenou štafetou odstartovalo ve středu třiapadesáté biatlonové mistrovství světa v německém Oberhofu a hned první závod nabídl fanouškům parádní podívanou. Zlatou medaili úspěšně obhájili Norové, stříbrnou získala italská štafeta a o tu bronzovou se Francouzi těsně před koncem málem připravili sami. Finišman Fillon Maillet si totiž v cílové rovince spletl trať a musel se vracet. Naštěstí měl na čtvrtou reprezentaci Rakouska dostatečný náskok a do cíle tak i přes to dorazil relativně v klidu.


"Uvědomil jsem si to, protože jsem slyšel křičet diváky a všiml jsem si, že mě přestali povzbuzovat," přiznal třicetiletý rodák z Champagnole pro nordicmag.info. "Asi bych byl raději, kdyby se mi tahle chyba nestala, ale na druhou stranu byla alespoň nějaká show a my máme umístění, což je to hlavní," dodal Maillet.

Úvodní smíšenou štafetu ale provázela i řada více či méně nešťastných okolností. Olympijský šampion Sebastian Samuelsson, který měl od týmu štafetu rozjetou na medaili, ji svým výkonem totálně propásl.

"Strašný zážitek. Jel jsem celý natěšený, jak budu útočit na medaili, jenže všechno bylo horší a horší s každou vypálenou ránou," citoval Samuelssona deník Aftonbladet. "Střílel jsem vedle několik centimetrů a pořád do stejného místa. Což je o něco lepší pocit, než kdyby to létalo různě okolo. Jsem si jistý, že se něco muselo stát s dioptrem. Protože takhle mimo jsem nikdy nestřílel," popisoval dále. Samuelssonovi bylo v cíli viditelně do breku. Celý tým, včetně švédského kouče, ho ovšem i přes takové fiasko kolegiálně podpořil.


Smůla provázená počátkem MS v biatlonu se nevyhnula ani vítěznému norskému týmu. Filip Fjeld Andersen měl před samotným začátkem pozitivní test na coronavirus. Celé mistrovství tak pro něj bohužel skončilo ještě dříve, než vůbec začalo a třiadvacetiletý Andersen po nálezu odcestoval domů už v úterý. Zbytek norského výběru, včetně realizačního týmu měl naštěstí po dalších vyšetřeních výsledky negativní.

Čeští fanoušci se mají samozřejmě také na co těšit. Titul ve vytrvalostním závodu žen bude obhajovat šestadvacetiletá Markéta Davidová, a i v ostatních závodech se bude jistě na co koukat. Mezi dalšími českými reprezentanty uvidíme Michala Krčmáře, Jonáše Marečka, Tomáše Mikysku, Jakuba Štvrteckého, Adama Václavíka, Lucii Charvátovou, Terezu Voborníkovou a Elišku Václavíkovou. Jessica Jislová bohužel prozatím ze zdravotních důvodů dočasně odstoupila. Všichni však doufají v její brzký návrat.