První coming out. Český fotbalista oznámil, že je gay

Jakub Jankto.

Jakub Jankto.FOTO: Profimedia.cz


Fotbalista Jakub Jankto v pondělí překvapil všechny fanoušky nečekaným prohlášením. Na svém Twitteru zveřejnil krátké video, ve kterém oznámil, že je homosexuál. Jelikož je první český fotbalista, který takto učinil, doufá, že tím prolomí tabu a bude inspirovat ostatní hráče. 


Video získalo na Twitteru milion zhlédnutí během několika hodin od publikování a na Instagramu za stejnou dobu získalo 100 000 lajků. Organizace od Premiere League po FiFu, a kluby po celém světě mu již vyjádřily podporu. I Sparta Praha, kde fotbalista aktuálně hostuje, vydala na Twitteru prohlášení.

"Jakub Jankto před časem otevřeně promluvil o své sexuální orientaci s vedením klubu, trenérem i spoluhráči. Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky. Máš naši podporu. Žij svůj život, Jakube. Nothing else matters."

"Nepochybuji, že tím inspiruje lidi napříč," řekl Jon Holmes pro The Guardian. Holmes je zakladatel Sport Media LGBT+, advokační skupiny pro LGBTQ+ jedince v britském sportu. 

"Takováhle prohlášení mají ohromný efekt převážně na mladé lidi. Bude zde velké množství fanoušků české reprezentace nebo Sparty Praha, kteří v něm uvidí sebe a své vlastní příběhy v tom, co udělal."


"Jeho vyjádření je poměrně významné, jelikož je mu 27 let a už si vybudoval u diváků a fanoušků určitý obraz sebe sama," dodal Holmes. "Rozbít tuto formu a jít proti těm představám, které se okolo něj vytvořily, je opravdu významná věc. Je zapotřebí neuvěřitelný charakter, abyste takovou zodpovědnost dokázali převzít a takto reprezentovat."

Jankto je s určitým odstupem nejvýraznějším aktivním hráčem, který veřejně vystoupil jako gay. Nicméně očekávaný domino efekt by mohly ovlivnit dva faktory. Jankto sám byl přesunut do italského klubu Udinese dříve, než se měl šanci stát senior hráčem a z předchozího vztahu s Markétou Ottomanskou má tříletého syna Davida.

"V zastoupení LGBTQ+ ve sportu je ještě spousta prvenství, které je potřeba prolomit a Jankto je ten muž, který vystoupil, aby to udělal," říká Holmes.