Álex Roca je sportovec, který se navždy zapíše do dějin jako první sportovec s těžkým postižením, protože dokončil maraton v délce 42 195 metrů. Tuto vzdálenost zvládl pod šest hodin. Čtyřiačtyřicátý ročník maratonu v Barceloně tak bude jistě pro něj nezapomenutelným.
"Rozhodl jsem se běžet Barcelonský maraton, aby lidé, kteří se bojí nebo nejsou schopni dosáhnout tohoto cíle, viděli, že překročím cílovou čáru maratonu a řekli si: Já můžu taky," citoval server MARCA Álexe. Před Barcelonským maratonem se zúčastnil půlmaratonu Granollers, který proběhl v čase 2h 45min 16s a o měsíc později, 19. února, dokončil Barcelonský půlmaraton v čase 2h 38min 28s.
Katalánský sportovec trpí 76 % invaliditou a mozkovou obrnou, v důsledku onemocnění herpetické virové encefalitidy, kterou onemocněl, když mu bylo pouhých šest měsíců. Podstoupil také několik operací šlach jedné nohy, protože v ní měl velmi výrazné zakřivení a levá část jeho těla má sníženou pohyblivost. Komunikuje znakovou řečí a tlumočí mu jeho žena Mari Carmen Maza. Rocova slova o překonávání ho definují: "Každý člověk, který má cíl, s obětí, přístupem a týmovou prací, ho může dosáhnout."
Roca skončil na 10 754. místě z 10 863 účastníků, kteří maraton dokončili. V mužské kategorii závod dokončilo 8 651 z 8 723 běžců. V rámci příprav na Barcelonský maraton měl Roca složený tým z trenéra, fyzioterapeuta a psychologa.
Jako sportovec se necítí nijak omezován, je ztělesněním síly, hodnot a touhy zlepšit se. Nejzávažnější poruchy onemocnění ovlivňují řeč, pohyb paží a nohou. Muž však poskytuje skvělý příklad překonávání nepřízně osudu. Bylo mu řečeno, že nebude moci studovat, ale on pokračoval studiem administrativy a sociální integrace. Bylo mu také řečeno, že bude mít značné fyzické problémy, ale běhá závody na mnoho kilometrů.
Dvaatřicetiletý Álex již dříve úspěšně absolvoval pět triatlonů, jeden aquatlon, pět půlmaratonů (Barcelona 2019, 2022 a 2023, Granollers 2023, New York a Miami 2022), poušť Titan v roce 2019 a Pilgrim Race v roce 2018.