Historická chvíle. Fotbal zažil první udělenou bílou kartu

Další historický moment pro fotbal.

Další historický moment pro fotbal.FOTO: kaocko.cz

Poprvé v historii se v profesionálním zápase ukázala bílá karta. Stalo se to v Portugalsku během pohárového zápasu žen mezi Benfikou a Sportingem. Rozhodčí Catarina Branco ukázala bílou kartu, která byla představena jako uznání fair play.

K fotbalu neodmyslitelně patří žlutá a červená karta. Tyto karty se dávají již od roku 1970 za nedovolené zákroky. Není to ovšem poprvé, co je pro fotbal navržena bílá karta, i když předchozí myšlenka byla trochu odlišná od současné iniciativy. Během působení Michela Platiniho ve funkci prezidenta byla bílá karta navržena jako způsob, jak potrestat hráče za jejich špatné chování vůči rozhodčím a protihráčům. Hráči by tak byli nuceni opustit hřiště na 10 minut.

Když během sobotního zápasu v Portugalsku rozhodčí Catarina Branco vytasila bílou kartu, téměř nikdo nevěděl, jaký je její význam. Rozhodčí udělila bílou kartu ve 45. minutě, nikoliv však hráčkám, ale zdravotníkům z obou mančaftů, kteří okamžitě zasáhli, když jeden z návštěvníků omdlel. Díky pohotové reakci zdravotníků se fanoušek rychle vzpamatoval. Když byla karta ukázána zdravotnickému personálu, fanoušci se postavili a začali lékařům tleskat, ačkoliv nejspíše mnozí z nich nevěděli, co se právě děje.

Bílá karta se snaží zvýšit etickou hodnotu sportu, oceňuje fair play jednání klubů a byla přijata portugalskou fotbalovou federací. Kromě této významné události vytvořil tento zápas na Estadio da Luz nový rekord v návštěvnosti ženského fotbalového zápasu v Portugalsku s 15 032 diváky, což překonalo předchozí rekord 14 221 z května loňského roku.

Někteří fanoušci bílou kartu hodnotí s nadšením, někteří ji považují v podstatě jako poplácání po zádech. Ačkoliv ohlasy na bílou kartu se velmi liší, v každém případě svět zaujala. Zda bude bílá karta zavedena do dalších fotbalových lig po celém světě, včetně České republiky, se teprve uvidí.

Derby skončilo vítězstvím pro hráčky Benfiky, které porazily své soupeřky na plné čáře s výsledkem 5:0.