Proti účasti Rusů na olympiádě se bouří další země

Jak to bude na další olympiádě?

Jak to bude na další olympiádě?FOTO: kaocko.cz


Rusko s pomocí Běloruska před rokem zaútočilo na Ukrajinu. Po tomto agresivním aktu reagovala většina sportovních organizací na doporučení MOV vyloučením reprezentantů obou zemí z mezinárodních soutěží. Šéf MOV Thomas Bach ale v poslední době opakovaně uvedl, že výbor hledá cestu k jejich návratu coby neutrálních sportovců. Podle plánu MOV se Rusové a Bělorusové budou moci na hry kvalifikovat jako neutrální sportovci, ale už ne z Evropy, jak tomu bylo v minulosti, ale z Asijských her. Zároveň nemají být do Paříže připuštěni ti sportovci, kteří aktivně podporovali či podporují ruskou invazi na Ukrajinu.


Tato skutečnost ale samozřejmě ruské funkcionáře rozhořčila natolik, že se ihned nechali slyšet, že na takové podmínky nepřistoupí, jak informoval server rg.ru o vyjádření předsedy Ruského olympijského výboru Stanislava Pozdňakova.

"Mají snad být naši sportovci dokonce žádáni, aby odsoudili speciální vojenskou operaci?" kritizoval návrh MOV. "Ruští sportovci musí soutěžit za naprosto stejných podmínek jako sportovci z ostatních zemí. Ruská strana považuje všechna další kritéria za nepřijatelná, zejména pokud obsahují politickou složku." Stanislav Pozdňakov mimo jiné na podzim v souvislosti s mobilizací prohlásil, že pro "každého ruského sportovce by měla být čest bojovat na Ukrajině".

Jinými slovy Rusko nejen, že se tedy v tomto směru chová, jako by k žádné invazi nedocházelo, ale navíc by si ještě chtělo diktovat podmínky účasti na olympiádě v Paříži. Proti plánu MOV se už dříve ostře ohradili zástupci Ukrajiny. Ukrajinský olympijský výbor se situací bude zabývat na valné hromadě, kterou svolal na 3. února. Řešit bude především otázku, jestli kvůli postoji MOV bude letní olympijské hry v Paříži v roce 2024 bojkotovat. 


Ukrajina by ale nebyla zdaleka jediná, kdo se takto k bojkotu olympiády vyjádřil. "Pokud by se olympijské hry konaly nyní a ruští a běloruští sportovci se jich směli účastnit, lotyšský tým by nejel," citovala agentura AP prohlášení předsedy tamního olympijského výboru Žoržse Tikmerse.

"Dokud bude pokračovat válka na Ukrajině, účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách je nepřípustná pod jakoukoliv vlajkou," dodal.