Pohřešovaný fotbalista byl zachráněn z trosek po zemětřesení

Neštěstí.

Neštěstí. FOTO: Profimedia.cz


Ničivé zemětřesení o síle 7,5 magnitudy, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo dohromady už přes 12 000 mrtvých. Vzhledem k stále probíhajícím záchranným pracím bude toto číslo pravděpodobně stále stoupat. K pohřešovaným patřil i fotbalista Christian Atsu Twasam, naštěstí byl však v úterý ráno nalezen živý a ihned transportován do nemocnice. 


Viceprezident klubu Mustafa Ozat pro turecké rádio uvedl: "Christian Atsu byl z trosek vyproštěn se zraněními. Naneštěstí, náš sportovní ředitel Taner Savut je stále uvězněn pod sutí. Hatay byla hluboce zasažena. Blížíme se ke konci nejnebezpečnějších hodin." K situaci vydala prohlášení na Twitteru i Ghanská fotbalová asociace: "Obdrželi jsme dobré zprávy, že Christian Atsu byl úspěšně zachráněn zpod sutin zničené budovy a je v lékařské péči. Modleme se za Christiana i nadále."

Atsuův současný klub Hatayspor se nachází ve měste Antakya v provincii Hatay, která je pravděpodobně jednou z nejvíce postižených oblastí. Také někteří z jeho spoluhráčů byli bohužel zasaženi tímto incidentem, nicméně i oni byli zachráněni. Onur Ergun a Burak Oksuz byli vyproštěni hned po incidentu, zatímco Kerim Alici byl schopen se vyprostit sám. Další z jeho kolegů Ruben Ribeiro a Ze Luis jsou v bezpečí.


Jednatřicetiletý fotbalista ghanského původu, který byl dřív součástí Chelsea či Newcastlu, do tureckého klubu Hatayspor přestoupil v září 2022. Na hřišti se v současném angažmá objevil dosud čtyřikrát. Během nedělního zápasu proti týmu Kasimpasa navíc jeho gól rozhodl o vítězství Hatayspor a zároveň byl první, který Atsu v novém působišti kopl. Ironií je, že se tak stalo pouhých několik hodin před katastrofou. 

Na pondělní tiskové konferenci prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že toto zemětřesení je největší katastrofou, která zemi postihla od podobného zemětřesení v roce 1939. "Nevíme, jak vysoká budou čísla ztrát s tím, jak budou pokračovat snahy o odstranění sutin několika budov v zóně zemětřesení. Dnes je den, kdy 85 milionů lidí budou společně jako jedno srdce."