Paris Saint Germain se opět loučí s Ligou mistrů

Teď to v LM nevyšlo.

Teď to v LM nevyšlo.FOTO: PSG - Paris Saint-Germain


Sen o vítězství PSG v letošní Lize mistrů se rozplynul a stejně jako v posledních ročnících francouzský velikán odchází v důsledku prohry ve druhém kole. Tentokrát byl pokořen Bayernem Mnichov, se kterým se setkal ve středečním utkání.


Zápasu se nezúčastnil Neymar, který by měl v těchto dnech podstupovat operaci vazů v kotníku a následná rekonvalescence si vyžádá tří až čtyřměsíční odpočinek. Pro Neymara tím tak s největší pravděpodobností letošní sezóna skončila.

Ztráta Brazilce samozřejmě omezuje útočné možnosti PSG, ale jeho absence dala týmu větší rovnováhu. Hodně se tak také mluví o tom, jestli to týmu bez Neymara nesvědčí více. PSG nebude slavit Neymarovu absenci, ale je nepopiratelné, že byli funkčnějším a spolehlivějším týmem bez nerovnováhy mezi přední trojicí, kterou tvoří Neymar, Mbappe a Messi, a zbytkem týmu.

Pro Paris Saint-Germain je domácí úspěch samozřejmostí, ale pokud jde o hodnocení manažerů, je to zejména jejich pokrok na evropské scéně, který je skutečným měřítkem. Rozhodujícími zápasy sezóny se tak stávají právě vyřazovací fáze Ligy mistrů.


PSG sice nikdy nevyhrálo Ligu mistrů, ale je to jejich hlavní cíl a nepřiblížení k tomuto cíli by mohlo přimět vedení klubu, aby na konci aktuální sezóny začalo hledat náhradu místo Christopha Galtiera, který byl jmenován hlavním trenérem PSG teprve loni v létě.

V letech 2013 až 2016 se Paris Saint-Germain dostal do čtvrtfinále Ligy mistrů ve čtyřech po sobě jdoucích sezónách. Zdálo se, že je jen otázkou času, kdy se jim podaří získat svůj první evropský titul. Ovšem realita je bohužel jiná, a přestože PSG dosáhlo svého (jediného) finále v roce 2020, ve zbývajících pěti ze sedmi posledních sezon, byli vyřazeni v 16. kole. Do léta zbývá několik měsíců aktuální sezóny, klub by se měl tedy zaměřit na to, aby vybral hráče, se kterými by mohl podepsat nové smlouvy.

Po dalším neúspěchu PSG se navíc opět mluví o příliš vysokých platech nejproduktivnějších hráčů klubu. PSG tak riskuje, že bude opět zasažen sankcemi Ligy mistrů, jestli své vysoké mzdové náklady nesníží. PSG bylo jedním z 10 klubů pokutovaných za porušení pravidel finančního fair play (FFP) UEFA pro sezónu 2020-21 a obdrželo pokutu ve výši 10 mil. eur. V posledních letech ovšem stále vykazuje rekordní ztráty a pokud nesplní podmínky FFP UEFA, bude muset zaplatit odloženou pokutu 45 milionů eur spolu s případnými dalšími sankcemi. Další možné sankce by mohly zahrnovat to, že francouzský klub nebude moci registrovat žádné nové hráče do svého evropského klubu pro příští sezónu a případné snížení velikosti jejich registrovaného klubu pro evropskou soutěž z 25 na 23.