Olympionik odstupuje ze soutěží kvůli syndromu vyhoření

Co bude dál?

Co bude dál?FOTO: Profimedia.cz


Adam Peaty, trojnásobný olympijský šampion v plavání a nejlepší britský plavec, oznámil, že kvůli vyhoření dočasně opouští sport. V dramatickém oznámení na svých sociálních sítích Peaty označil jako důvod svého rozhodnutí syndrom vyhoření.


Potvrdil, že se stahuje z britského šampionátu a že podniká kroky, které mu dají co největší šanci na úspěch při olympijských hrách v Paříži.

"Každý chce sedět na vašem místě, dokud na něm sedět nemusí…" začíná oznámení, které Peaty zveřejnil na svém Instagramu. "Velmi málo lidí rozumí, co vyhrávání a úspěch udělá s mentálním zdravím jedince. Nerozumí tlaku, který tito jedinci na sebe vyvíjí, aby vyhráli znovu a znovu a tak dokola."

"Jak někteří z vás možná ví, se svým mentálním zdravím jsem bojoval posledních pár let a myslím, že je důležité o tom být upřímný. Jsem unavený, nejsem sám sebou a neužívám si sport tak, jako jsem si ho užíval posledních deset let. Někteří to možná znají jako vyhoření, já jen vím, že posledních pár let nemám odpovědi, které hledám. Teď vím, že s pomocí dokážu vyřešit nerovnováhu ve svém životě."

"Zatímco pokračuji v tréninku, rozhodl jsem se stáhnout z britského plaveckého šampionátu. Mým cílem je dosáhnout co nejlepšího výsledku na olympijských hrách v Paříži 2024," má plavec jasnou prioritu.


Výkonnostní ředitel British Swimming, Chris Spice, na oficiálních stránkách uvedl. "Stojíme plně za Adamem a jeho rozhodnutím se stáhnout z britského šampionátu. Blaho našich atletů zůstává nejdůležitějším aspektem pro nás jako pro organizaci a náš specializovaný tým odborníků je tu vždy pro každého atleta, který požádá o naši podporu."

"Adam toho za poslední dekádu dal skrze svou bezkonkurenční obětavost British Swimming a sportu jako takovému strašně moc, a my doufáme, že tento čas pro něj bude cenným zdrojem fyzické i duševní regenerace. Je neuvěřitelným vůdcem našeho týmu a svým neochvějným odhodláním excelovat ve všem, co dělá, nastavil laťku velmi vysoko. Úzce s Adamem a jeho týmem spolupracujeme, abychom jakkoliv podpořili jeho zotavení."

Co bude za pár měsíců?