Olympijská vítězka čelila šikaně ze strany trenérů. Není sama

Nečekané trable v bazénu.

Nečekané trable v bazénu.FOTO: Pixbay


Zlatá medailistka Phoebe Lenderyou přiznala, že pět let bojovala s bulimií kvůli posedlosti trenérů její váhou. A dalších více než 100 plavců se poté připojilo ke skupině sportovců, kteří čelili šikaně. Plavci uvedli, že byli nuceni trénovat i se zraněním a čelili šikaně ze strany jejich trenérů. Výkonná ředitelka Swim England Jane Nickerson se moc omlouvá všem sportovcům, kteří si prošli zneužíváním a šikanou ve sportu.


Cassie Patten, která vyhrála v Pekingu bronzovou medaili v plavání na 10 000 metrů, uvedla, jak byla roky posedlá svou váhou a s plaváním musela skončit již ve 24 letech. Patten řekla pro BBC, jak to probíhalo před jejím vážením: "Udělalo se mi špatně, nic jsem nepila večer předtím, šla jsem několikrát na záchod před vážením, abych se dostala na co nejnižší číslo na váze." Po skončení kariéry byla velmi nešťastná a léta si nemohla obléct plavky. Roky se snažila dát se do pořádku a pracovala na svém vztahu k jídlu.

Phoebe Lenderyou také musela jako velmi mladá ukončit svoji sportovní kariéru v plavání, jelikož se potýkala s bulímií a záchvatovým přejídáním. Uvedla, jak ji trenéři ukazovali na části jejího těla, kde dle nich přibrala.

"Byla jsem tak osamělá a velmi, velmi smutná - nemohla jsem nikomu říct, co se děje, a cítila jsem se naprosto bezcenná," řekla pro BBC.


"Neexistoval způsob, jak bych mohl ukázat nějakou slabost, tak jsem to prostě skrývala." Po šikaně ze strany trenérů ji trvalo několik roků, než se jí podařilo překonat posedlost jídlem. Popsala, že bylo naprosto běžné, že plavci před vážením hladověli. 

Mnoho dalších plavců se přidalo k tomuto sportovnímu skandálu "fat-shamingu", o kterém se báli dříve mluvit, jelikož měli strach, že by byli vyhozeni z týmu.

"Pokud máme být úspěšní na této cestě kulturní změny, pak potřebujeme, aby se každý ve vodních sportech, v jakékoli roli na jakékoli úrovni, zavázal, že společně uděláme vše, co je v našich silách, abychom vytvořili pozitivní, bezpečné, přívětivé prostředí a kulturu, kterou všichni chceme vidět," uvedla Jane Nickerson pro BBC. "Tato změna musí začít u nás a všichni ve Swim England jsou odhodláni hrát svou roli při dosažení úspěchu ve prospěch všech."