Olympiáda bude podporovat lásku mezi sportovci. Ve vesnici bude 300 000 kondomů

Olympiáda se blíží.

Olympiáda se blíží.FOTO: Profimedia.cz


Olympijští šéfové doufají, že svět rozdělený koronavirem a konflikty jim pomůže sjednotit karton a kondomy. Letní olympiáda v Paříži se totiž chystá podpořit vztahy mezi sportovci zajímavým způsobem.


Francouzská metropole v červenci přivítá v olympijské vesnici 9 000 sportovců. Ubytování však nabízí celkem překvapivý materiál rámů postelí, kterým je karton s nosností až 250 kg. Olympijská vesnice bude navíc vybavená 300 000 kusy kondomů, což zhruba vychází na dva kondomy pro každého na všechny dny olympiády. 

V reakci na nařízení společenského odstupu na posledních letních hrách v Tokiu v roce 2021 a zákazu intimností ze strany Mezinárodního olympijského výboru, je mísení mezi národy na nadcházející olympiádě velmi podporováno. "Je velmi důležité, že družnost je zde něco velkého," řekl ředitel vesnice Laurent Michaud pro Sky News. "Ve spolupráci s komisí sportovců jsme chtěli vytvořit několik míst, kde by se sportovci cítili velmi nadšeně a příjemně."

Ale i když je ve vesnici z jídelníčku vyřazena slavná francouzská specialita, bude zde dostatek míst, zajišťujících sportovcům kvalitní občerstvení. "Ve vesnici samozřejmě nebude žádné šampaňské, ale i v Paříži si ho mohou dát, kolik chtějí," pokračoval pan Michaud


"Budeme mít více než 350 metrů bufetu se světovými jídly. Jsem si jistý, že sportovci budou velmi rádi, že si zde mohou dát některé francouzské speciality. Ale rozmanitost bude v první řadě odpovídat potřebám sportovců pro jejich výživu a výkon," dodal.

Olympijská vesnice je nejnákladnějším olympijským projektem v hodnotě 2 miliard eur (zhruba 1,7 miliardy Kč), z velké části ji však financují investoři do nemovitostí. Na projekt, který renovuje zanedbanou oblast Saint-Denis poblíž stadionu Stade de France, bylo použito přibližně 650 milionů eur z veřejných zdrojů. Vesnici o rozloze 70 fotbalových hřišť rozděluje řeka Seina a ubytovací bloky spojuje most.

MOV se snaží vyhnout projektům typu "danajský dar". Proto zajišťuje, aby v hostitelských městech nezůstala rozsáhlá infrastruktura vybudovaná pro olympijské hry, která by měla na město trvalé následky. "Je to projekt, kde by 95 % sportovišť bylo buď stávajících, nebo dočasných. Paříž by tedy sama o sobě musela vybudovat velmi omezený počet nových sportovišť, přičemž všechny jsou potřebné pro tento region," řekl Sky News předseda koordinační komise olympijských her v Paříži 2024, Pierre-Olivier Beckers-Vieujant.