Ohnivé vítězství: auto skončilo v plamenech

Někdy může být problém.

Někdy může být problém.FOTO: Pixbay


Zanea Smithe čekalo po jeho vítězství v americkém Austinu nemilé překvapení. Při oslavách svého triumfu jeho auto začalo hořet. Svým sobotním vítězstvím se Smith stal prvním jezdcem, který ho na Circuit of the Americas dokázal zopakovat. Jedná se o jeho deváté vítězství v kariéře a rozhodně na něj jen tak nezapomene. 


Dvacetitříletý jezdec ho totiž oslavil jako většina ostatních jezdců, tzv. "burnoutem", při kterém řidič drží vozidlo na místě, ale protáčí jeho kola, což vlivem zahřívání pneumatik produkuje množství kouře. Naneštěstí pro Smithe i jeho tým tato oslavná praktika tentokrát skončila reálným ohněm.

"Mimo to, že jsem vítězně zahořel, to bylo moje poprvé," řekl Smith pro Fox Sports po závodu. "Člověče, takový průšvih přímo tady... To je jednoduše ta nejhektičtější oslava vítězství, jakou jsem kdy zažil a omlouvám se, že moje auto začalo hořet na vítězné čáře."


Naštěstí záchranný tým a hasiči požár uhasili dříve, než měl možnost zasáhnout i vozidlo Front Row Motorsports. Přesto musel být uhašený vůz kvůli značnému poškození ohněm odtažen mimo trať. Smith jim za to nezapomněl poděkovat: "Díky mému týmu za úžasnou strategii, která díky opatrnosti vyšla."

V závodu se Smithovi podařilo porazit veterána Kylea Busche, dvojnásobného šampiona série poháru NASCAR a jezdce za Motorsports Chevrolet. O 14 let staršího kolegu porazil o 5,451 sekundy. Buschovi se totiž stala osudná strategie v boxech. Několika závodníkům, včetně Smithe, se podařilo se do boxu dostat před jejich uzavřením. Busch musel počkat na jejich opětovné otevření a tak jeho vůz s číslem 51 byl varovnou vlajkou povolán do boxů o dvě kola poté, co Smith provedl poslední zastávku. "Hráli jsme dlouhou hru a bohužel tahle strategie nefungovala, měli štěstí a porazili nás," řekl Busch. 

Při restartu ve 30. kole tak vedl Smith, zatímco Busch se dostal na 17. místo. Přestože se mu podařilo během jednoho kola se vyšplhat na desáté místo a ve 36. kole se dostat až na druhé, Smithe už předjet nedokázal. Ten si tak v letošní sezóně připsal už druhé vítězství.