O koupi Manchesteru United za 4,5 miliardy uvažuje už i Elon Musk

Co bude dále?

Co bude dále?FOTO: Manchester United


O prodeji jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů už se nějakou dobu mluví. Kromě arabských šejků nebo chemické společnosti Ineos se mezi zájemci objevila i taková jména jako David Beckham se svým klubem Inter Miami CF. Formální nabídky na převzetí Manchesteru United od rodiny Glazerů musí být předloženy do tohoto pátku. A tentokrát se nechal slyšet dokonce i Elon Musk, že by koupi Manchesteru United zvažoval.


Elon Musk je jednou z mnoha stran, které zvažují nabídku pro Manchester United, protože termín pro předložení nabídek se blíží. Rodina Glazerů vlastní klub od roku 2005 a k prodeji ho nabídnula loni v listopadu. Už dlouho je však terčem kritiky fanoušků, protože poslední trofej Rudí ďáblové získali před šesti lety.

Sir Jim Ratcliffe, nejbohatší muž Británie a výkonný ředitel INEOS, oznámil již v lednu, že se pokusí převzít kontrolu nad klubem, který podporuje. Údajnou konkurenci by měl mít mezi katarskými investory, emírem zemí Blízkého východu a dalšími příslušníky se sídlem v Saúdské Arábii a Spojených státech.

Podle deníku Daily Mail měl Musk prohlásit, že příležitost na koupi Old Trafford je příliš dobrá na to, aby si ji nechal ujít. Forbes řadí aktuálně Muska jako druhého nejbohatšího muže světa, složit nabídku natolik zajímavou, aby ji rodina Glazerů přijala, by tedy pro něj neměl být problém. V tomto případě se mluví o částce přibližně 4,5 miliardy liber. 


"Také kupuji Manchesteru United," napsal Musk na svém Twitteru už loni v srpnu, když klub prožíval špatný vstup do sezony. Vzápětí však svůj komentář zlehčil a dodal: "I když, kdyby to byl jakýkoliv tým, byl by to Man U. Byl mým oblíbeným týmem už, když jsem byl dítě."

Příští majitelé United budou muset mít pravděpodobně peníze v rezervě, podle některých odhadů až 2 miliardy liber, aby se zavázali k přestavbě Old Trafford. To by pro Muska neměl být žádný problém, i když klesající cena akcií Tesly vedla k tomu, že jeho čisté jmění bylo od listopadu sníženo o 150 miliard liber. Pokud by se Manchester United prodal za částku 4,5 miliardy liber, jak se očekává, stal by se nejdráže prodaným sportovním týmem na světě a překonal by tím i tým NFL Denver Broncos, který byl loni prodán za 3,7 miliardy liber.