Nové želízko v ohni místo Ledecké

Ester Ledecká na trati.

Ester Ledecká na trati. FOTO: SLCR


Ester Ledecká a Kryštof Krýzl se bohužel letošního MS ze zdravotních důvodů nezúčastní. Do povědomí se ovšem naštěstí stále více dostává Jan Zabystřan, který nedávno přivezl čtyři medaile z univerziády, bodoval ve Světovém poháru v super-G a právě se stal prvním českým mužem s body ve Světovém poháru v rychlostních disciplínách po sedmi letech. Na MS do Francie odjíždí s ambicí umístit se v nejlepší desítce.


Jan Zabystřan má za sebou také zkušenosti z olympiády v Pchjongčchangu a Pekingu. Nějaký ten pátek už tedy jezdí. Ovšem až nyní se Zabystřan zařadil mezi lyžařská esa. "Jezdí krásně. Hodně se zvednul, už před odjezdem na univerziádu zajel skvělé výsledky v Evropském poháru, na svěťákové sjezdovce ve Wengenu byl šestý," citoval server isport.blesk.cz reprezentačního šéftrenéra Jana Fiedlera. "Evropský pohár je strašně nabitý. Často se stává, že když si závodník Světového poháru odskočí do Evropského, nevejde se do první patnáctky. Jezdí tam strašně draví, mladí závodníci." 

Zabystřan se rychlosti nebojí, a to je dobře. S mizernou sněhovou situací v Evropě se také vypořádal po svém. Tréninky v Evropě nahradil začátkem zimy túrou po slavných sjezdovkách. V Evropském poháru závodil v Santa Caterině, Svatém Mořici nebo Wengenu. Na univerziádě v Salt Lake City se dostal na olympijský svah z Her 1980. "Uvědomil si, že jeho největší šance a kvality jsou v rychlostních disciplínách. Zkoušel to ve slalomu, v obřáku, ale určitě největší jeho potenciál je v rychlostních disciplínách, a to chce opravdu čas," řekl Fiedler.


K lyžím přivedli Zabystřana rodiče. "Jezdili jsme na chatu na Klínovci," popisuje své začátky pro hokejovytym.cz Zabystřan. "Zpočátku jsem jezdil i na prkně, ale nakonec jsem si vybral lyže. V mém věku nebylo tolik snowboardových závodů, musel jsem závodit se staršími kluky. Na lyžích jich bylo mnohem víc a byl jsem navíc úspěšnější."

Jana Zabystřana můžeme aktuálně sledovat na MS v alpském lyžování, které se tentokrát koná ve dnech 6.-19. února ve francouzských střediscích Méribel a Courchevel. Na tomto mistrovství nás bude reprezentovat celkem šest sportovců. A konkrétně Zabystřanovi můžeme držet palce 7.2. v 11:00 a 14:30.