Nově založená boxerská organizace doufá, že udrží box na olympijských hrách

Co bude dále?

Co bude dále?FOTO: Profimedia.cz


Velká Británie a USA se rozhodly založit boxerskou organizaci v zoufalé snaze zachránit místo tohoto sportu na olympijských hrách. Nová organizace s názvem World Boxing byla založena jako konkurent dlouholeté celosvětové federace International Boxing Association, kterou Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal kvůli problémům s jejím řízením, financemi a rozhodováním.


Na olympijských hrách v Paříži příští rok v létě bude boxerské soutěže řídit právě MOV, stejně jako tomu bylo v Tokiu v roce 2020. Box byl však vyřazen z původního programu pro Los Angeles 2028 kvůli odmítnutí reformy ze strany IBA a jejímu úzkému propojení s Ruskem.

To vedlo GB Boxing k poměrně drastickému rozhodnutí spojit síly s USA a založit novou boxerskou organizaci, která nyní usiluje o uznání ze strany MOV. V prozatímní výkonné radě World Boxing, která má sídlo ve Švýcarsku, jsou také zástupci Německa, Nového Zélandu, Nizozemska, Filipín a Švédska.


"Je nezbytné, aby box zůstal i nadále v centru olympijského hnutí, a abychom toho dosáhli, musíme obnovit důvěru mezi těmi, kdo tento sport řídí, a všemi zúčastněnými stranami," řekl dle Daily Mail Matthew Holt, výkonný ředitel GB Boxing. "Cílem World Boxing je dosáhnout tohoto cíle vytvořením finančně transparentní organizace se silnými řídícími strukturami, které zajistí sportovní integritu a spravedlivou soutěž a bude jednat v zájmu boxerů a sportu."

Prozatímní výkonná rada se má skládat z 8 lidí, šesti mužů a žen z atletické komise a dvou boxerů. Jedním z nich má být velšská boxerka Lauren Price, která na olympijských hrách v Tokiu vybojovala pro tým Velké Británie zlato ve střední váhové kategorii. "Je třeba udělat něco pro to, aby box zůstal součástí olympijských her," cituje boxerku Daily Mail. "Je to obrovská platforma pro tento sport jako takový a pro boxery. Bez ní budou boxeři trpět a sport bude poškozen."