Sportovní gesto. Nadal podpořil Messiho, aby získal ocenění sportovce roku

Rafael Nadal.

Rafael Nadal.FOTO: Facebook Rafaela Nadala


Laureus World Sports Awards - světové sportovní ceny Laureus jsou každoročně udělovaná ocenění sportovcům za jejich mimořádné výkony v uplynulém roce. Šest nominovaných sportovců, jejichž vyhlášení proběhne na jaře, bylo vybráno v sedmi nominovaných kategoriích Laureus. Mezi nominovanými pro letošní cenu jsou profesionální tenista Rafael Nadal, aktuálně jedni z nejlepších fotbalistů Kylian Mbappé a Lionel Messi, dvojnásobný mistr světa formule 1 Max Verstappen, hvězda skoku o tyči Armand Duplantis a hráč finále NBA Stephen Curry.


Na sociálních sítích už se také objevují přání mezi sportovci. Například Rafael Nadal na svém instagramovém účtu vzkázal Messimu: "No tak, Leo Messi, zasloužíš si to."

Reakce Messiho na sebe nenechala dlouho čekat, a i on odpověděl Nadalovi prostřednictvím svých sociálních sítí: "To, že to o mně říká tak skvělý sportovec, jako jsi ty, mě nechává beze slov... Mockrát děkuji, Rafaeli Nadale, také si zasloužíš všechno za to, jak bojuješ. Pokaždé, když přijdeš na kurt, jsi vítěz. Možná tam máme hodně konkurence, co? Také si letos zasloužíš cenu Laureus, opravdu." 

Ceny byly založeny v roce 1999 firmami Daimler a Richemont, které mají status patronů. Globálními partnery jsou pak společnosti Mercedes-Benz a IWC Schaffhausen. První předávání se uskutečnilo 25. května 2000 v Monte Carlu. Název "Laureus" je odvozen od vavřínu (anglicky laurel), ve sportu považovaného již od starověku za tradiční symbol vítězství. Výběr probíhá ve dvou kolech.


V prvním z nich vybírají užší nominaci šesti nominovaných světově uznávaní vydavatelé, novináři a komentátoři sportovního odvětví, kteří pocházejí z více než 80 států. Ve druhé fázi z šesti nominovaných vyberou vítěze v tajném hlasování členové akademie Laureus World Sports Academy. Cena Laureus je přirovnávána k filmovému Oscarovi.

Nejvyšší počet pěti cen v hlavní mužské kategorii dosud obdržel švýcarský tenista Roger Federer a mezi ženami pak čtyřikrát oceněná americká tenistka Serena Williamsová. Opakovaně také došlo k odebrání trofejí. Za odebrání americkému cyklistovi Lanci Armstrongovi, americké sprinterce Marion Jonesové a kanadskému paralympijskému sprinterovi Earlu Connorovi mohou jejich dopingové kauzy.