Nepovedená sezona má první změnu pro český biatlon. Odchází trenér střelby

Matthew Emmons skončil u české reprezentace.

Matthew Emmons skončil u české reprezentace.FOTO: Český biatlon


Nepovedená sezona letošního biatlonu má první odpadlíky. Na vlastní žádost skončil střelecký trenér mužů Matthew Emmons. O jeho rozhodnutí informoval biatlonový svaz na svých sociálních sítích. Zároveň s tím mu poděkoval za odvedenou práci a popřál štěstí do další pracovní kariéry.


Emmonsovo rozhodnutí přichází poté, co česká reprezentace za celou zimu nezískala jedinou medaili na mistrovství světa, ani ve Světovém poháru, což se stalo naposledy před 14 lety. 

Američan Emmons, manžel olympijské vítězky Kateřiny Emmons, je sám olympijským vítězem ve střelbě z malorážky. Než se přidal k české reprezentaci, působil u biatlonového výběhu USA. V současné funkci strávil dvě sezóny.

V té první byl střeleckým koučem pouze mužů, ve druhé pomáhal i ženám. Střelba se ale letos biatlonistům příliš nedařila, což bylo vidět především při štafetě v Hochfilzenu, při které muži šli na tři trestná kola.


Závodníci si však spolupráci s ním pochvalovali, problém by se měl údajně skrývat jinde. "Chuť do biatlonu mám, ale jsou za mě nějaké lidské věci, které jsou absolutně nepřípustné," řekla tajuplně pro Český rozhlas Markéta Davidová. Dále naznačila, že v týmu došlo k několika chybám a měli k dispozici slabší zázemí.

K situaci se vyjádřil také prezident Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. "Férově musím přiznat, že sezona se nám nepovedla, nesou za to zodpovědnost všichni. Od funkcionářů, přes lidi okolo včetně závodníků," uvedl Hamza v rozhovoru pro Českou televizi. "Musíme teď všechno zanalyzovat a vydat se správným směrem. Talentů máme spoustu, ale přechod se nám objektivně nepovedl a výkonnost byla ještě horší než loni."

"Střelecky jsme se bohužel neposunuli. Spíš jsme šli dva kroky dozadu. Běžecky jsme šli po mistrovství světa nahoru, ale střelba byla hodně špatná. Tak to asi vnímáme všichni. A říkat, že byla dobrá, když všude vidíme, že nám ty parametry klesly, by nebylo úplně ono," uvedl Hamza.