Nejsilnější kluk dělal až 600 kliků denně. Po letech odhalil tajemství z dětství

Richard Sandrak v čase slávy.

Richard Sandrak v čase slávy.FOTO: Profimedia.cz


V dětství se proslavil jako Malý Herkules. Byl světovým unikátem, zdobil stránky fitness časopisů, psala o něm světová média. Mladý kulturista Richard Sandrak ve svých osmi letech zvedal trojnásobek své tělesné váhy. Jeho tělo bylo samý sval, byl označován za nejsilnější dítě na světě. Uběhlo téměř dvacet let a život Malého Herkula se zcela změnil.


Netypické dětství, netypická výchova. Rodák z ukrajinského města Lugansk byl již od mládí veden ke sportu, k posilování. Jeho otec byl bývalý válečník MMA, jeho matka byla atletkou.

Po vzoru svého otce začal Richard ve dvou letech s bojovými sporty, dlouze u nich ale nezůstal. Postupem času se jeho pozornost přesunula ke kulturistice. Chlapec byl také terčem médií. Takto o něm psal server mirror.co.uk. Pozadu nezůstal ani The Sun.

Sandrak trénoval na denní bázi pod vedením svého otce. Ten dbal i na přísné stravovací návyky, mladý klučina si nikdy nesměl dopřát nezdravé či nutričně nevyvážené jídlo. Jeho otec si přitom s radostí dopřál pizzu.

Chlapcův trénink zahrnoval každý den 600 kliků, 600 sedů-lehů a 300 dřepů. Jeho otec ho rovněž nutil spát na zemi, tím si měl zajistit dokonalé držení těla, které mělo pouhé jedno procento tuku.

V šesti letech zvedl Sandrak na benchpress 82 kilogramů, v osmi letech se tento limit zvýšil na 95 kilogramů. Díky těmto výkonům se chlapec stal celosvětovou atrakcí. Svět mu začal přezdívat Malý Herkules. Stal se mediální hvězdou a zahrál si i v různých filmech.


Před domem rodiny Sandrakových tábořili zvědaví fanoušci, kteří chtěli svalnatého chlapce zahlédnout. Někteří dokonce zašli tak daleko, že chtěli Richarda udeřit. Chtěli si otestovat, zdali jsou svaly skutečné. 

S velkou slávou ale přišla i velká vlna kritiky. Rodiče malého kulturisty byli veřejně lynčováni za to, že své dítě týrají. Richard je ale v rozhovorech hájil a tvrdil, že do cvičení nucený nikdy nebyl.

Přesto se tato tvrzení nezdála jako pravdivá. Rovněž padala obvinění, že rodiče Richardovi ordinovali různé steroidy. A to z prostého důvodu. Tak malý chlapec jednoduše nemůže produkovat hladinu potřebného testosteronu k vybudování takových svalů.

Později Sandrak přiznal, že své dětství trávil v izolaci kvůli násilnickému otci. Ten byl poslán do vězení za domácí násilí, kterého se dopouštěl na své ženě. 

Tehdy měl Richard jedenáct let. V den, kdy jeho otec zamířil za mříže, byl z okovů propuštěn i on sám. S otcem přetrhal veškeré vazby, přestal posilovat, pumpovat železo a stáhl se ze záře reflektorů. 

Ztracené dětství mu nikdo nevrátí, přítomnost si ale může přetvořit k obrazu svému.