NBA povoluje pravidla. Hráči smí užívat marihuanu. Je to vyčištění mozku, reagoval Durant

To jsou změny.

To jsou změny.FOTO: Profimedia.cz


NBA se rozhodla následovat NFL a UFC a povolit pravidla týkající se užívání marihuany svými hráči. Liga a hráči se totiž dohodli na nové kolektivní smlouvě, jak napsaly také servery insider.com a dailymail.co.uk.


Hvězdy NBA už tak nebudou penalizovány za její užívání. Dle sportovního novináře Shamse Charanii byla marihuana vyřazena z protidrogového testovacího programu, který začal během sezón 2019/2020. Liga a její hráči se totiž v brzkých sobotních hodinách dohodli na nové sedmileté CBA dohodě, ačkoliv se ještě čeká na její ratifikaci.

Dohoda začne platit toto léto a má trvat minimálně do sezóny 2028/2029. Do té doby může liga nebo hráčská asociace od smlouvy odstoupit.

Rozhodnutím vyjmout marihuanu ze zakázaných látek pro NBA znamená následovat jiné sportovní ligy, které už tento krok podnikly. Během sezóny 2021 se NFL dohodla, že hráči podstoupí testování jednou ročně a ti, kteří testem neprojdou, budou pokutování namísto dřívější dlouhé suspenze. Také UFC v roce 2021 oznámila, že nebude zápasníky pokutovat za pozitivní testy na marihuanu. 


NBA je aktuálně v průběhu třetí sezóny, kdy liga přestala namátkově testovat hráče na marihuanu, poté co se tak poprvé stalo během covidu v Orlandu. Během loňského rozhovoru s Davidem Lettermanem odhalila hvězda Phoenix Suns Kevin Durant, že ve svých 22 letech kouřil marihuanu, aby si ulevil ve stresových chvílích svého života. "Pro mě je to vyčištění mozku a rozptýlení, je to jako dát si skleničku vína," řekl.

Mezi dalšími detaily z potenciální CBA smlouvy patří například, že se hráči budou muset zúčastnit minimálně 65 zápasů, aby mohli dosáhnout na nejvyšší individuální ocenění, jako je cena pro nejužitečnějšího hráče. Další zajímavou částí nové dohody je také druhý level daně z luxusu, kdy kluby nebudou moct využívat výjimku ze střední úrovně k podpisu smlouvy s hráči, kteří jsou již na maximální úrovni. 

Než bude smlouva schválena, bude se o ní hlasovat a teprve poté bude sepsán výsledný dokument. Poslední verze CBA smlouvy byla zhruba 600 stran dlouhá a obsahovala na 200 000 slov.