Nadějný mladý boxer byl zabit ve válce na Ukrajině

Válka je vždy špatná...

Válka je vždy špatná...FOTO: kaocko.cz


Boxer Maksym Galiničev byl zabit v Luhanské oblasti nedaleko města Kreminna. V oblasti sloužil se svou 25. výsadkovou brigádou. Dvaadvacetiletý boxer vybojoval v letech 2017 a 2018 zlato pro Ukrajinu na evropském mistrovství pro juniory a roce 2018 si z letních olympijských her mládeže v Buenos Aires odnesl stříbro v kategorii do 56 kg. 


Po loňské invazi Ruska na Ukrajinu se rozhodl nezúčastnit evropského boxerského mistrovství v Arménii, ale vstoupit do armády. Jeho úmrtí zasáhlo jeho rodinu o to více, že za sebou zanechal tříletou dcerku Vasilisu.

O jeho úmrtí napsal na Twitter poradce ukrajinské vlády Anton Geraščenko. "Maksym Galiničev, dvaadvacetiletý evropský boxerský mistr zemřel při obraně Ukrajiny v Luhanském regionu. Maksym se přihlásil jako dobrovolník a dvakrát se na frontu vrátil poté, co byl zraněn a vyléčen."

Zprávu následovalo množství poct mladému boxerovi, který vyměnil kariéru za obranu své země. Tým GB Boxing tweetoval. "Všichni v GB Boxing jsme zasaženi zprávou o tragické smrti ukrajinského 22letého mládežnického mistra Evropy Maksyma Galiničeva. Naše myšlenky a modlitby v tento smutný čas patří Maksymovým přátelům a rodině." 

Na Galiničevovu smrt reagoval na Twitteru i jeho olympijský kolega a skeletonista Vladyslav Heraskevyč. "Stříbrný medailista z olympijských her mládeže v roce 2018, Maksym Galiničev, položil 10. března svůj život za nezávislost Ukrajiny. Na jaře 2022 Maksym odmítl účast na evropském boxerském mistrovství a přihlásil se k výsadkovým jednotkám. Sláva hrdinovi." 


Jeden z fanoušků na tuto zprávu reagoval. "Odpočívej v pokoji Maksyme Galiničeve, jsi hrdina, děkuji za tvůj život, pomáhej ukrajinskému vítězství svou silnou duší."

Galiničev však není prvním ukrajinským sportovcem, který padl na frontě od začátku invaze. Jen v únoru a březnu obletěly svět zprávy o třech dalších padlých ukrajinských sportovcích. U Bachmutu byl zabit desetibojař Volodymyr Androščuk a v Mariupolu padli kickboxer Oleksandr Suprunov spolu s cyklistou a veslařem Oleksandrem Onoškem. Od začátku války se však jedná o více jak 200 mrtvých sportovců.