Na přelomu roku proběhlo již 30. PDC Mistrovství světa v šipkách

I tohle je sportovní vášeň.

I tohle je sportovní vášeň.FOTO: kaocko.cz


Nejspíš se nenajde téměř nikdo, kdo by si nezkusil hodit šipkou na terč. Mnoho lidí hraje šipky pro radost a pak je zde světová elita, která se jednou ročně sjede na Mistrovství světa v šipkách. Toto mistrovství je ve světě známé jako PDC World Darts Championship nebo také Cazoo World Darts Championship. 


Mistrovství světa v šipkách se koná každý rok od konce prosince do začátku ledna, a to už od roku 1994. Turnaj se od roku 2008 odehrává v Londýně a vítěz si odnáší trofej Sida Waddella a finanční odměnu půl milionu liber. Celková částka, kterou si hráči rozdělí je 2,5 milionu liber. Avšak nebylo tomu tak vždy. Dokud bylo mistrovství vysíláno hlavně přes satelitní vysílání, byly finanční odměny výrazně nižší. Vítěz si odnášel mezi 12 tisíci až 60 tisíci liber, od roku 2007 se vítězná odměna vyšplhala nad 100 tisíc liber. 
 
Letošního ročníku se zúčastnilo 96 hráčů z celého světa. Soutěž je rozdělena na dvě kola. V 1. kole se představí dvě třetiny hráčů a 32 nejlepších hráčů podle žebříčku PDC Order of Merit jde rovnou do 2. kola.

 
Česká republika měla na turnaji také zastoupení, a to Karla Sedláčka a Adama Gawlase.


Mezi nejzvučnější jména turnaje patřili trojnásobný mistr světa Michael van Gerwen, dvojnásobní mistři John Part, Adrian Lewis a Gary Anderson, obhájce titulu Peter Wright a bezpochyby i Michael Smith, který skončil v roce 2022 na druhém místě.

Do finále turnaje, které proběhlo 3. ledna 2023 se dostal Michael van Gerwen a Michael Smith, který předvedl úžasný výkon a porazil Van Gerwena 7-4 a získal tak svůj první titul mistra světa. Zároveň se také poprvé stal světovou jedničkou. Čas ukáže, jestli Smith v budoucnu pokoří čtrnáct vítězství nejúspěšnějšího hráče Phila Taylora.