Mladá tenistka svůj první tenisový titul věnuje bojovníkům na Ukrajině

I tenis má své politické dozvuky.

I tenis má své politické dozvuky.FOTO: kaocko.cz


Mladé ukrajinské tenistce Kosťukové se podařil velmi úspěšný vstup do letošní sezóny a zároveň pořádný zářez do kariéry. V premiérovém turnaji v Austinu porazila ve finále debutantek na okruhu WTA Tour Rusku Varvaru Gračovovou. Ve dvaceti letech tak získala svůj první titul.


Při předávací ceremonii ho následně věnovala lidem na Ukrajině. "Vzhledem k pozici, ve které se teď nacházím, je pro mě tato výhra extrémně speciální. Tento titul chci věnovat Ukrajině a všem lidem, kteří tam bojují a umírají," řekla. "Každému, kdo je na tribuně a každému, kdo se dívá, obzvláště na Ukrajině, chci říct Sláva Ukrajině." Za svá slova sklidila od fanoušků bouřlivý potlesk. Svou ruskou soupeřku a její výkon v děkovné řeči ani nezmínila. 

Při předávací ceremonii se Kosťuková také vyjádřila k turnaji jako takovému. Byl to pro ni "jeden z nejhezčích", kterých měla možnost se účastnit a přišla si téměř jako doma. Poděkovala také všem, kteří se podíleli na jeho organizaci. 

Kosťuková patří mezi hráčky, kteří velmi otevřeně kritizují rozhodnutí umožnit hrát ruským a běloruským hráčům po invazi na Ukrajinu. Tenistka zároveň často kritizuje hráče zemí obou agresorů za to, že válku neodsoudili, a tak na konci zápasu mezi Kosťukovou a Gračovovou neproběhlo tradiční potřesení rukou. Podobně si v září loňského roku na US Open Kosťuková odmítla potřást si rukou s Běloruskou Viktorií Azarenkovou. Její kritice neušel ani otec Novaka Djokoviče, Srdjan, který v lednu na Australian Open pózoval s ruskou vlajkou, na které byla tvář prezidenta Vladimira Putina.


Mladá tenistka také pravidelně zveřejňuje aktuální informace o vývoji války v její domovině. Zároveň na lednovém Australian Open také uvedla, že se odmítá bavit s hráči, kteří se jasně nepostaví proti válce.

"Můj postoj k válce a všemu, co se děje na turné se nezměnil," uvedla pro Reuters. Vyjádřila se také k účasti ruských a běloruských hráčů. "Věřím, že každý, kdo se k tomu jasně vyjádří, má právo na turné být, ale ti, kdo to neudělají... prostě si nemyslím, že je to lidské."