Mistr světa Formule 1 podepsal smlouvu s NASCAR

Jensen Button.

Jensen Button.FOTO: Jensen Button


Jensen Button, mistr světa Formule 1 z roku 2009, se rozhodl pro změnu a šest let po odchodu z Formule 1 podepsal smlouvu na tři závody s americkým závodním podnikem NASCAR.


Button bude debutovat v sérii NASCAR Cup 26. března v Texasu, na okruhu Circuit of The Americas jako součást partnerství tří závodů s týmem Mobil 1 Racing. Další závod Chicago Street Race ho čeká 2. července, posledního závodu se zúčastní na Indianapolis Motor Speedway Road Course 13. srpna. Plat Jense Buttona nebyl zveřejněn, ale špičkoví jezdci NASCAR mohou za sezónu vydělat i desítky milionů liber

Kromě jízdy v závodech Formule 1 má Button také zkušenosti se sportovními vozy a s týmem Kunimitsu získal v roce 2018 titul mistra světa GT500 japonské Super FT Series. Od závodu 24 hodin Le Mans až po závod Baja 1000 řídil také Button spoustu jedinečných vozidel, ale žádný z nich na tomto seznamu nezahrnuje účast v závodě pohárové série NASCAR. 

"Je zřejmé, že závodění s pohárovým vozem je velmi odlišné od toho, na co jsem zvyklý," řekl Button v týmové tiskové zprávě. "Je mnohem těžší s mnohem menším výkonem a v podstatě bez přítlaku. Má sekvenční převodovku, kde musíte sešlápnout plyn, takže je tu spousta věcí, které se musíte naučit ve velmi krátkém čase. Aktuálně nejdůležitější věcí pro mě, je užít si to," citoval dále Buttona server The Sun. 


"Miluji tu výzvu řídit nové věci. Chvíli trvá, než se dostanu do tempa, takže neočekávám, že budu hned vpředu. Ale nedělám to jen pro zábavu v nějakém jednorázovém závodě. Chci být konkurenceschopný a vím, že abych byl konkurenceschopný, bude to chvíli trvat. To je důvod, proč tyto tři závody v této sezóně fungují velmi dobře." 

Button bude řídit Ford Mustang č. 15 pro malý tým Rick Ware Racing a vůz bude mít podporu týmu Stewart-Haas Racing a sponzorství od Mobil 1, které je sponzorem nejen NASCAR, ale i samotného Buttona. 

"Vyhrál jsem mistrovství světa s Mobilem 1 a 14 z mých 15 vítězství ve Formuli 1 bylo s Mobilem, stejně jako vítězství v šampionátu Super GT," pokračoval Button. "V průběhu let jsme měli opravdu blízký vztah a nedokážu si představit lepšího partnera. Mobil 1 byl velkou součástí toho, abych začal závodit s NASCAR, takže jsem jim velmi vděčný za to, že mi dali tuto příležitost. Těším se na spolupráci s touto značkou, abychom z každého závodního víkendu dostali to nejlepší."